1
Na szczycie naszego debiutanckiego rankingu za 1993 r. znalazły się przedsiębiorstwa, które dobrze znamy. Nie ma już co prawda ani ówczesnego zwycięzcy CPN Warszawa, ani Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych (6 miejsce), ale to przecież te firmy po wielu przekształceniach połączyły się w 1999 r. w Polski Koncern Naftowy Orlen, lidera zestawienia „Polityki” także w tym roku. W pierwszej dziesiątce listy nie brakuje Polskich Sieci Elektroenergetycznych (od 2007 r. jako Polski Koncern Energetyczny), Polskich Kolei Państwowych (choć jeszcze nie jako spółka akcyjna), Telekomunikacji Polskiej, Rafinerii Gdańskiej (teraz Lotos) ani Fiata Auto Poland.
2
Zmieniły się oczywiście kwoty, jakimi obracają największe firmy. W 1993 r. zwycięzca miał przychody w wysokości (po uwzględnieniu denominacji) 8,2 mld zł – dziś Orlen może poszczycić się 53 mld. Aby znaleźć się na pierwszej liście, wystarczyło niecałe 59 mln, a w 2007 r. minimalne przychody to 326 mln.
3
Wiele firm może pochwalić się bardzo dobrymi pozycjami na wszystkich piętnastu listach „Polityki”. Polskie Sieci Elektroenergetyczne nigdy nie zajęły miejsca gorszego niż trzecie, choć nasz ranking wygrały tylko raz, w 1998 r., jeszcze przed powstaniem Orlenu. Także Telekomunikacja Polska należy do gigantów naszego rankingu – zaledwie raz, w 1993 r., wypadła poza pierwszą piątkę, a od dziesięciu lat jest zawsze w pierwszej trójce. Podobnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie ma się czego wstydzić – z wyjątkiem listy z 1993 r. jest w pierwszej dziesiątce, a od kilku lat nie opuszcza czwartego miejsca.