Londyn po raz pierwszy w swej historii wybrał burmistrza w głosowaniu powszechnym. Wzięło w nim udział 5 mln wyborców. Zwyciężył Ken Livingston, zwany „Czerwonym Kenym”, lewicowy populista, usunięty niedawno z Partii Pracy, wieloletni przeciwnik premiera Tony’ego Blaire’a. Livingston zapowiedział, że sprzeciwi się prywatyzacji metra, zapowiedzianej przez rząd, obiecuje tanie bilety komunikacji miejskiej i rozładowanie korków w centrum.
• Turcja. Nowym prezydentem został 59-letni Ahmed Necdet Sezer. Wyłoniony został przez parlament – w trzecim kolejnym głosowaniu.
• Trynidad i Tobago. Biskup stołecznej archidiecezji w Port of Spain, John Merides z okazji Wielkiego Roku Jubileuszowego przeprosił w imieniu Kościoła katolickiego za niewolnictwo i za „zaniechania wobec innych wspólnot wyznaniowych”. „Niech Bóg przebaczy nam nasze grzechy i przyjmie naszą skruchę” – powiedział bp Merides. Większość z 1,5 mln mieszkańców to potomkowie niewolników z Afryki i przymusowych robotników z Indii.
• Sierra Leone. Ponad 300 obserwatorów i żołnierzy sił międzynarodowych ONZ uprowadzili rebelianci ze Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego (RUF), przejęli także 13 transporterów opancerzonych i zapasy broni. Siły ONZ liczące 8700 żołnierzy, głównie z państw afrykańskich, nadzorują przestrzeganie porozumienia pokojowego z ubiegłego roku, którego jedną ze stron był RUF.
• Ukraina. 60 dziennikarzy w maskach gazowych manifestowało w centrum Kijowa. Była to część kampanii na rzecz wolności słowa toczonej pod hasłem „Ciężko oddychać”.