Po niezwykle burzliwych obradach szczyt Unii Europejskiej w Nicei osiągnął porozumienie w sprawie reform unijnych instytucji. Najwięcej rozbieżności przyniosła kwestia podziału głosów w przyszłej Radzie Ministrów. Polska miałaby w przyszłej Radzie, poszerzonej o 12 kandydatów, 27 głosów – na 346 – czyli tyle samo co Hiszpania, a o dwa głosy mniej niż Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy. „Unia zobowiązała się w Helsinkach, iż 1 stycznia 2003 r. otworzy swoje drzwi przed kandydatami gotowymi do przekroczenia tego progu – i dotrzyma słowa” – mówił na zakończenie prezydent Francji Jacques Chirac. Obradom towarzyszyły burzliwe demonstracje antyglobalistów. Na zdjęciu kanclerz G. Schröder i prezydent J. Chirac. Relacja – s. 16.
Izrael.
Po decyzji o rozpisaniu przedterminowych wyborów premier Ehud Barak podał się do dymisji. Barak będzie pełnił swoje obowiązki do czasu wyborów, które powinny się odbyć w ciągu dwóch miesięcy, i wystartuje w nich jako ponowny kandydat na premiera. Również były premier Beniamin Netanjahu, główny konkurent Ariela Szarona w opozycyjnej partii Likud, zapowiedział, że będzie się ubiegał o ten urząd.
Turkmenistan.
W stolicy, Aszchabadzie, rozpoczęły się negocjacje dwóch głównych walczących ze sobą frakcji w Afganistanie: kontrolujących 90 proc. kraju Talibów oraz opozycji. Rozmowy wspiera specjalny wysłannik ONZ.
Gruzja.
Dwóch oficerów misji obserwacyjnej ONZ, Grek i Polak ppłk Zbigniew Blechacz, zostało porwanych w Wąwozie Kodorskim podczas patrolowania granicy zseparatystyczną Abchazją. Leżąca w zachodniej części Gruzji Abchazja na początku lat 90. po krwawych walkach oderwała się od tej republiki.