Archiwum Polityki

Tysiące dat

[warto mieć w biblioteczce]

Kronika Polski. Praca zbiorowa: Wydawnictwo Readers’Digest Przegląd. Rozszerzona i uaktualniona wersja Wydawnictwa Kluszczyński. Warszawa 2000, s. 943

W jednym, choć przyznać trzeba bardzo grubym tomie, zawarte jest 1000 lat historii Polski. Prawdę powiedziawszy autorzy, profesorowie historii różnych specjalności, sięgają znacznie dalej niż czasy chrztu i Mieszka I. Obszerne rozdziały poświęcone są bowiem pradziejom terytorium i plemion, które później przeobraziły się w Polskę i Polaków. Dziesięciu tysiącom dat z historii Polski towarzyszy prawie cztery tysiące dat kalendarium dziejów powszechnych. Są tu także biogramy wybitnych postaci: wodzów, królów, artystów, polityków. Znaleźć więc można w tej książce wszystko, co wchodzi w skład kanonu narodowej tradycji. Są najważniejsze wydarzenia z historii politycznej, społecznej, kulturalnej i obyczajowej.

Przyznać trzeba, że największą atrakcją kroniki jest staranny dobór ilustracji. Mapy, zdjęcia, obrazy i szkice, w znacznej części mało znane bądź nawet nieznane, mówią więcej niż tekst. Uczniowie, studenci czy też po prostu miłośnicy historii mogą znaleźć się dzięki lekturze księgi w czasach paleolitu, by po kilkuset stronach zatrzymać się na sylwestrze 2000 r.

[lektura obowiązkowa]
[warto mieć w biblioteczce]
[nie zaszkodzi przeczytać]
[tylko dla znawców][czytadło][złamane pióro]
Polityka 51.2000 (2276) z dnia 16.12.2000; Kultura; s. 56
Reklama