Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Peruwiański prezydent Alberto Fujimori, przebywający z wizytą w Japonii, ojczyźnie swoich przodków, ogłosił, że podaje się do dymisji. W maju Fujimori został wybrany na trzecią kadencję – opozycja utrzymuje, że sfałszował wybory. Od połowy września, kiedy telewizja pokazała, jak szef tajnej policji Vladimiro Montesinos, najbliższy współpracownik prezydenta, przekupuje posła opozycji, szybko narastał kryzys polityczny. Fujimori obiecał, że w kwietniu przyszłego roku rozpisze przyspieszone wybory. Niedawno stracił większość w parlamencie.

Panama.

21 uczestników szczytu iberoamerykańskiego grupującego przywódców państw Ameryki Łacińskiej oraz Hiszpanii i Portugalii w przyjętej deklaracji zobowiązało się, że do 2015 r. wszystkie dzieci w regionie będą chodzić do szkoły oraz powstrzymany zostanie wzrost zachorowań na AIDS. Deklaracja Panamska podkreśla znaczenie demokracji i poszanowania praw człowieka.

Angola.

Samolot Antonow-24 z 41 osobami na pokładzie rozbił się tuż po starcie z lotniska w Luandzie. Nikt nie ocalał. Trzy tygodnie wcześniej w katastrofie Antonowa-26 zginęło 48 osób. Stowarzyszenie Pilotów Angol-skich zażądało przerwania eksploatacji starych radzieckich samolotów.

Korea Północna.

Watykański podsekretarz do spraw kontaktów z zagranicą Celestino Migliore uzyskał zgodę władz na odprawienie mszy w jedynym kościele katolickim w stolicy, Phenianie. Wydarzenie to, o którym szeroko informowały agencje, traktowane jest jako kolejny krok w przełamywaniu międzynarodowej izolacji.

Kuwejt.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Igor Iwanow podczas rozmów w Kuwejcie zaproponował nowy system bezpieczeństwa regionalnego z udziałem Iraku, „zbliżający ten kraj i jego sąsiadów nad Zatoką Perską”.

Polityka 48.2000 (2273) z dnia 25.11.2000; Tydzień na świecie; s. 16
Reklama