326 mln zł zażądał od Skarbu Państwa Kazimierz Badeni, jeden ze spadkobierców arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga – przedwojennego właściciela Browaru Żywiec. Następnego dnia, pod wrażeniem ogromu swych żądań, wycofał pozew z sądu. Nie oznacza to jednak rezygnacji Habsburgów z roszczeń do żywieckiego majątku. Spadkobiercy dwóch wielkich rodów piwowarskich – Habsburgów żywieckich i okocimskich Goetzów – prowadzą walkę o utracone browary.
„Wnoszę o zasądzenie na rzecz powoda od pozwanego Skarbu Państwa – Starosty Powiatowego w Żywcu łącznie kwoty 325.942.750 zł – czytamy w pozwie, jaki pełnomocnik Kazimierza Badeniego złożył w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej. – Powód oświadcza, że kwotę zasądzonego przez Sąd odszkodowania zamierza w całości przeznaczyć na cele związane z zaspokajaniem potrzeb społeczności lokalnej w Żywcu, w tym Gminy Żywiec oraz zarządzanych przez inne podmioty, mających związek z życiem kulturalnym społeczności Żywca, na remonty zabytków Ziemi Żywieckiej, a także na cele charytatywne związane z budową domów dla ubogich, na cele kultu religijnego (budowę nowego klasztoru) oraz fundowanie stypendiów naukowych dla studentów”.
Polityka
4.2000
(2229) z dnia 22.01.2000;
Gospodarka;
s. 54
Adam Grzeszak
Z „Polityką” od początku lat 90. Autor tekstów gospodarczych, związanych z motoryzacją i transformacją energetyczno-infrastrukturalną. Prawnik z wykształcenia. Zdobywca lauru Libertas et Auxilium (dwukrotnie) za tekst o ochronie konkurencji i praw konsumentów. Laureat Nagrody NBP im. Grabskiego, dwukrotnie nominowany w konkursie Grand Press. W 2017 r. otrzymał nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska.