Archiwum Polityki

Liczyrzepka

Katowicka prokuratura i policja badają, czy akcji giełdowej spółki Centrozap nie próbowano kupić za jej własne pieniądze. Droga do tej niecodziennej transakcji prowadziła poprzez obrót wekslami. Tylko na jednym, który Centrozap poręczył, a później musiał wykupić, firma straciła 10 mln zł. Takich weksli może krążyć po kraju wiele. Handel nimi odbywa się na podobnych zasadach jak wierzytelnościami. Przejmowanie długów państwowych spółek było w ostatnim czasie najszybszą ścieżką do zarobienia wielkich pieniędzy. Weksle mogą być jeszcze lepszą drogą na skróty...

Do sprawy włączył się UOP, który podejrzewa, że przez weksle bez pokrycia kilka spółek wysysa z banków w całym kraju kwoty większe niż te, o których zagarnięcie oskarżani są właściciele słynnej Art-B. – Gdyby nie nasze działania, przejęto by kontrolę nad dużą giełdową spółką płacąc za akcje jej własnymi pieniędzmi – mówi mjr Zbigniew Nowak, rzecznik prasowy katowickiej delegatury. – Więcej nie mogę na razie powiedzieć.

Na początku lutego zmieniono prezesa Centrozapu (spółki zajmującej się eksportem i importem wyrobów metalurgicznych), a następnie cały zarząd.

Polityka 15.2000 (2240) z dnia 08.04.2000; Gospodarka; s. 72
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >