Archiwum Polityki

Niedowład

Boisz się miażdżycy i nadciśnienia, bo mogą spowodować zawał serca. Ale czy wiesz, że miażdżyca i nadciśnienie są głównymi czynnikami ryzyka w udarach mózgu? Co rok przekonuje się o tym w Polsce 80 tys. osób. Ponad połowa z nich traci po udarze sprawność, 20 proc. nie jest zdolnych do samodzielnego życia.

Typowa relacja rodziny: – Nigdy nie interesował się swoim zdrowiem. Nie kontrolował ciśnienia krwi, nie starał się schudnąć, jadł tłusto, od młodości wypalał dziennie paczkę papierosów. Baliśmy się, że dopadnie go choroba wieńcowa i będzie miał kłopoty z sercem. Teraz ma niedowład prawej strony ciała i nie mówi, bo wylew krwi do mózgu uszkodził lewą półkulę.

Czy dla takich pacjentów szansą na poprawę jakości życia okażą się wyniki eksperymentów przeprowadzonych w USA, o których doniosło niedawno amerykańskie pismo „Neurology”? Zespół dr. Douglasa Kondziolki z University of Pittsburgh Medical Center w Pensylwanii przeszczepił do mózgów dwunastu ofiar udaru wyhodowane w laboratorium komórki nerwowe. Zastąpiły obumarłe wskutek udaru tkanki i większość sparaliżowanych pacjentów poddanych operacji zaczęła po pół roku odzyskiwać sprawność ruchów.

Niestety nie wszyscy. Ale kierunek dalszych badań z pewnością już się nie zmieni – skutki udarów będą w przyszłości leczone wyhodowanymi komórkami macierzystymi, które są zdolne przekształcić się w nowe neurony. – Pomysł przeszczepów tkanki nerwowej zrodził się sto lat temu i był realizowany na zwierzętach – przypomina prof. Mirosław Ząbek, znakomity neurochirurg (dokładnie rok temu opisywaliśmy jego pionierskie w Polsce zabiegi wszczepiania elektrod do mózgu chorych na parkinsonizm). Na wyniki ostatniego eksperymentu patrzy z umiarkowanym optymizmem: – Pod względem technicznym taki zabieg nie jest skomplikowany. Problem w tym, aby przeszczepione komórki podjęły funkcję uszkodzonych neuronów. Będzie to możliwe tylko w przypdku wytworzenia przez nie niezbędnych połączeń, przez które będą przekazywane impulsy nerwowe.

Złota godzina

Udar mózgu jest po zawale serca i nowotworach trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem inwalidztwa.

Polityka 41.2000 (2266) z dnia 07.10.2000; Społeczeństwo; s. 78
Reklama