Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

62-letni prezydent Peru Alberto Fujimori niespodziewanie podał się do dymisji. Trzy miesiące temu został zaprzysiężony na trzecią kadencję. Opozycja zarzucała mu, że sfałszował tamte wybory. Bezpośrednią przyczyną ustąpienia z urzędu było ujawnienie taśm wideo z zarejestrowaną próbą przekupienia posła opozycji przez szefa służb bezpieczeństwa Vladimiro Montesinosa. Fujimori zapowiedział rozpisanie nowych wyborów prezydenckich.

Hiszpania.

Wśród kilkunastu zatrzymanych na południu Francji działaczy organizacji baskijskich separatystów ETA znalazł się jej prawdopodobny przywódca Ignacio Gracia Arregui, który ukrywał się od 1987 r. Został on przewieziony do Paryża. Baskijska policja udaremniła próbę zamachu na króla Juana Carlosa, do którego miało dojść w San Sebastian w Kraju Basków. „Wygramy wojnę z terroryzmem i to już niedługo” – komentował premier Jose Maria Aznar.

Malezja.

W związku z kolejnymi porwaniami cudzoziemców polski MSZ zaleca wstrzymanie się od wyjazdów turystycznych do trzech prowincji stanu Sabah, a w szczególności na wybrzeża i wyspy mórz Sulawesi i Sulu oraz w cieśninie Balbac.

Filipiny.

Armia przystąpiła do działań zbrojnych przeciwko islamskim separatystom z ruchu Abu Sajef przetrzymującym 22 zakładników – w tym dwóch Francuzów i Amerykanina – na wyspie Jolo. Bazy partyzantów zostały ostrzelane z powietrza i ogniem artyleryjskim. „Nie mogliśmy negocjować w nieskończoność” – tłumaczył prezydent Joseph Estrada.

Australia.

W Sydney trwają XXVII Igrzyska Olimpijskie. Relacja naszych wysłanników – s. 17.

Austria.

Po pozytywnej opinii specjalnej trójosobowej komisji 14 państw Unii Europejskiej zniosło sankcje dyplomatyczne nałożone pół roku temu na Wiedeń, kiedy do rządu weszli tam przedstawiciele skrajnie prawicowej Partii Wolnościowej Jörga Haidera.

Polityka 39.2000 (2264) z dnia 23.09.2000; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama