Archiwum Polityki

Wśród swoich

Minister skarbu Emil Wąsacz odszedł z rządu i nie jest to żadna niespodzianka. Jego los został przesądzony, gdy posłowie AWS wraz z opozycją przegłosowali w sejmowej komisji uwłaszczenia i prywatyzacji dezyderat do premiera o odwołanie ministra z powodu sposobu prywatyzacji PZU. Niemniej dymisja ta zawiera kilka zagadek.

Zagadką jest nowy minister Andrzej Chronowski, wicemarszałek Senatu, o którym opinie są krańcowo rozbieżne. Krańcowo rozbieżne są też opinie o tym, czyim protegowanym jest Chronowski i jaką rolę ma odegrać.

Premier Jerzy Buzek przyjmując dymisję Wąsacza, o którą sam zainteresowany poprosił, mówił, że rząd mniejszościowy nie może sobie pozwolić na obronę ministra, którego odwołania żąda opozycja (wniosek w tej sprawie miał być głosowany z początkiem września). To prawda. Premier nie powiedział jednak całej prawdy: dla ministra o wiele większym problemem było własne zaplecze polityczne, a więc AWS. Zwłaszcza zaś grupa uwłaszczeniowców dowodzona przez posła Adama Bielę i bardzo silnie umocowanego w Solidarności Tomasza Wójcika.

Wąsacz nie jest więc ofiarą opozycji, ale swoich partyjnych kolegów.

Polityka 35.2000 (2260) z dnia 26.08.2000; Wydarzenia; s. 15
Reklama