Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Zaostrza się konflikt czesko-austriacki dotyczący elektrowni jądrowej w Temelinie. Austriaccy ekolodzy przez kilka kolejnych weekendów blokowali przejścia graniczne prowadzące do Czech, a ostatnio zaostrzyli formy protestu. Austriacki parlament zaapelował do czeskich władz, aby wstrzymały rozruch elektrowni i zgodziły się na inspekcję międzynarodowej komisji ekspertów. Czeski premier Milosz Zeman zagroził zerwaniem rozmów, jeśli przejścia nie zostaną odblokowane.

Watykan.

W Jubileuszu Rządzących i Parlamentarzystów pod auspicjami Jana Pawła II (na fot. z Michaiłem Gorbaczowem) wzięło udział 5 tys. uczestników z 96 krajów, w tym 70 posłów i senatorów z Polski. Na forum obrad marszałek Senatu Alicja Grześkowiak skrytykowała parlamenty, które „w tylu już krajach (...) zalegalizowały związki homoseksualne i dopuściły do adopcji dzieci przez homoseksualistów oraz sztucznego zapłodnienia lesbijek”.

Azerbejdżan.

Według oficjalnego komunikatu wybory parlamentarne wygrała rządząca partia Nowy Azerbejdżan prezydenta Gejdara Alijewa. Przewodniczącym parlamentu zostanie syn prezydenta Ilham Alijew, znajdujący się na czele listy partyjnej. Ilham będzie jednocześnie wiceprezydentem; ojciec zapowiedział, że przejmie po nim władzę prezydencką. Kadencja Gejdara upływa w 2003 r., ale ma on kłopoty ze zdrowiem.

Tajwan.

Boeing 747 Singapurskich Linii Lotniczych runął wkrótce po starcie na lotnisko w stolicy, Tajpej. Pilot pomylił pasy i wystartował z zapasowego, będącego w trakcie remontu, gdzie uderzył w maszyny budowlane. W katastrofie zginęło 81 osób.

Filipiny.

Parlament wdrożył procedurę usunięcia z urzędu wobec prezydenta Josepha Estrady, oskarżanego o branie łapówek od syndykatów nielegalnego hazardu.

Polityka 46.2000 (2271) z dnia 11.11.2000; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama