Archiwum Polityki

Głosy i glosy

To, że się rozmawia z wrogiem, nie znaczy, że się chce go ugłaskać.
James Baker
były minister spraw zagranicznych USA
Baker dał do zrozumienia, że bojkot dyplomatyczny Korei Północnej przez Amerykanów, ogłoszony po teście nuklearnym, to niekoniecznie najlepsza metoda rozładowania kryzysu. Obecny ambasador USA przy ONZ zaznaczył jednak, że Ameryka gotowa jest do rozmów – byle nie bilateralnych, lecz z udziałem Chin, Rosji, Korei Południowej i Japonii. Na niewiele się one jednak zdadzą, jeśli rację mają ci znawcy reżimu Kim Dzong Ila, którzy twierdzą, że broń atomowa nie jest mu potrzebna do gry dyplomatycznej, tylko dla poczucia bezpieczeństwa.

 

W

ładzom zamordowanie Anny Politkowskiej zaszkodziło dużo bardziej niż jej teksty.
Władimir Putin
prezydent Rosji
Zaszkodziło, bo popsuło wizerunek kraju. Putin potępił zabicie dziennikarki i obiecał energiczne śledztwo, ale podczas wizyty w Niemczech podkreślał, że wpływ polityczny Politkowskiej był bardzo ograniczony. Po krwawych atakach czeczeńskich bojowców w Moskwie i Biesłanie zainteresowanie Rosjan prawdziwym obrazem sytuacji na Kaukazie zmalało prawie do zera. Politkowska była „sumieniem Rosji” bardziej dla świata niż samych Rosjan. Takie czasy.

 

C

udownie, że dostanę te pieniądze, bo ja piszę bardzo powoli.
Kiran Desai
tegoroczna laureatka prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej Booker Prize
Pisanie powieści, za którą dostała Bookera i 50 tys. funtów, zajęło Desai siedem lat. „The Inheritance of Loss” opowiada o miłości i trudnym dialogu kultur. Desai dedykowała ją matce, która też jest pisarką i też trzykrotnie kandydowała do Bookera.

Polityka 42.2006 (2576) z dnia 21.10.2006; Świat; s. 54
Reklama