Archiwum Polityki

Jak czytać listę

To był rok sporych zmian i przetasowań w rankingu. Średnie i małe spółki coraz częściej się łączą. Dzięki temu na liście pojawiają się firmy, które jeszcze niedawno nie mogły nawet marzyć o takim awansie. Z kolei liderzy branż, w ramach postępującego procesu globalizacji, połykają konkurentów i szybko pną się do góry.

Dwunastą Listę 500, tak jak poprzednie, ułożyliśmy według kryterium „przychody ogółem”. Ich najważniejszym składnikiem są oczywiście przychody ze sprzedaży. To one świadczą o wielkości zapotrzebowania rynku na wytwarzane towary czy oferowane usługi. Mniejsze znaczenie mają wpływy z innych źródeł, np. z operacji finansowych czy handlu nieruchomościami. O pozycji firmy w rankingu ostatecznie jednak decyduje suma wszystkich przychodów.

Bez banków, firm leasingowych i funduszy

Ranking „Polityki” od „500” przygotowywanej przez dziennik „Rzeczpospolita” różni się głównie tym, że nie uwzględnia instytucji finansowych: banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Dodatki 17.2005 + Polityka. Pięćsetka Polityki. Lista największych polskich przesiębiorstw (90083) z dnia 30.04.2005; s. 4
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >