Archiwum Polityki

Komputery przenośne

Niewielki przenośny komputer dla większości będzie doskonałym urządzeniem zarówno do pracy, jak i zabawy, świetnie sprawdzi się w biurze i w domu. Można to „biuro” zabrać w podróż służbową czy nawet na urlop. Jak jednak dokonać wyboru odpowiedniego dla naszych potrzeb notebooka? Rozpiętość cen jest olbrzymia: od tanich za niewiele ponad 2 tys. zł do urządzeń po kilkanaście i więcej tysięcy złotych. Czym się kierować? Czego wystrzegać?

Na co zwrócić uwagę kupując notebooka?

Procesor – to serce każdego komputera. Szybkość procesora (chociaż nie tylko) przekłada się na komfort pracy i możliwości, z jakich będziemy mogli skorzystać. Teoretycznie zależność jest prosta: im szybszy procesor, tym lepiej. Ale w przypadku notebooków warto jeszcze spojrzeć na kilka innych specyficznych parametrów.

Intel, czołowy producent procesorów, oferuje dwa ich typy: Mobile Pentium 4 i Pentium-M. Ten drugi to nie tylko procesor, ale również zintegrowana karta do łączności bezprzewodowej, umożliwiająca włączanie się bez kabla do lokalnych sieci komputerowych (tzw. WLAN), coraz częściej spotykana w hotelach, kawiarniach, na lotniskach. Mając taki notebook, nie będziemy musieli dokupować dodatkowej karty sieciowej.
Argumentem za tym rozwiązaniem jest także zdecydowanie – bo co najmniej dwukrotnie – dłuższy czas pracy baterii w urządzeniach z Pentium-M. Wiele osób pomija ten aspekt, a to błąd. Tym, którzy będą wykorzystywali notebook w dużej mierze poza biurem czy domem, czas pracy baterii wydłużony do 5–6 godzin może znacząco poprawić komfort pracy.
Natomiast Mobile Pentium 4 to przeznaczona dla notebooków wersja procesora Pentium 4. Jest najczęściej montowany w tanich notebookach.
Jeśli podstawowym przeznaczeniem komputera ma być praca ze standardowymi programami biurowymi, jak edytor tekstów lub arkusz kalkulacyjny, to bardzo szybki (a tym samym znacząco podnoszący cenę komputera) procesor nie jest nam potrzebny. Zadowalający będzie procesor szybkości 1.3–1.7 GHz (gigaherców* – wyrażenia oznaczone gwiazdką objaśniamy w słowniku na s. 27) w przypadku Pentium-M i 2.0 GHz w przypadku Mobile Pentium 4.

Dodatki 44.2005 + Polityka. Książeczka cyfrowa 2 (90085) z dnia 05.11.2005; s. 4
Reklama