Archiwum Polityki

Usługi internetowe

Komputer bez dostępu do Internetu jest urządzeniem ułomnym. Dopiero włączony do sieci nabiera pełnego życia, otwierając przed jego użytkownikiem przestrzeń możliwości komunikowania się ze światem zewnętrznym i dostępu do zasobów wiedzy. Posiadacz komputera przenośnego może dziś nawet w Polsce przebierać w ofercie licznych operatorów świadczących usługi internetowe. Jak wybrać optymalne rozwiązania?

Internet przez modem

Osoby, które z Internetu korzystają okazjonalnie, po to, by od czasu do czasu sprawdzić pocztę elektroniczną, na ogół zadowolone będą z możliwości, jaką daje im „wdzwanianie” się do sieci za pomocą modemu. Usługę oferuje wielu operatorów telekomunikacyjnych (w przypadku Telekomunikacji Polskiej wystarczy wetknąć kabel telefoniczny do gniazdka modemu w notebooku i wybrać za pomocą odpowiedniego programu numer 0-20 21 22). Niezależnie od miejsca, z którego realizowane jest połączenie, opłata jest taka sama. Wadą połączeń wdzwanianych jest to, że płacimy proporcjonalnie do czasu połączenia. Poza tym modem jest urządzeniem dosyć wolnym, uniemożliwiającym swobodne korzystanie z zasobów WWW.

 

Stałe łącze

Dlatego warto od razu zastanowić się nad wykupieniem usługi stałego dostępu do Internetu. Po pierwsze, zyskujemy na szybkości transmisji. Po drugie, płacimy tylko abonament i możemy korzystać z sieci do woli, bez patrzenia na zegarek.

 

Wybór operatora

Oferta jest zróżnicowana w zależności od miejsca w Polsce. Największy wybór mają mieszkańcy dużych miast. Walczą o nich zarówno operatorzy telekomunikacyjni, jak i sieci telewizji kablowej, które również oferują szybki dostęp do sieci. Poza dużymi miastami już tak dobrze nie jest. Pozostaje wówczas zazwyczaj tylko oferta Telekomunikacji Polskiej, która proponuje usługę Neostrada. W miejscach, gdzie działa konkurencja TP SA (np. Netia lub Dialog), zazwyczaj również możliwe jest skorzystanie z konkurencyjnej oferty stałego dostępu do Internetu.

Wybór oferty
Do uruchomienia usługi stałego dostępu do sieci wystarczy zwykła linia telefoniczna (choć trzeba sprawdzić u operatora, czy konkretna linia spełnia wymogi techniczne).

Dodatki 44.2005 + Polityka. Książeczka cyfrowa 2 (90085) z dnia 05.11.2005; s. 19
Reklama