Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Klimat dla rozszerzania Unii Europejskiej jest dziś znacznie gorszy niż 18 miesięcy temu.
Solomon Pasi
były bułgarski minister spraw zagranicznych
Bułgaria i Rumunia spodziewają się, że za dwa lata dołączą do unijnej 25. Ale pogoda dla debiutantów popsuła się po fiasku traktatu konstytucyjnego i teraz mogą czekać dłużej. Unijny komisarz od spraw rozszerzenia Olli Rehn napisał w raporcie oceniającym stan przygotowań obu państw bałkańskich do członkostwa UE, że muszą się ostro zabrać do walki z korupcją, reformę sądownictwa, uszczelnienie granic przed nielegalną imigracją, ściganie zorganizowanej przestępczości. To cios zwłaszcza dla Bułgarii, która do niedawna miała w Brukseli lepsze notowania niż Rumunia.

 

L

ech Kaczyński nie musi udowadniać, że nie jest za miękki wobec Rosji.

Wiaczesław Nikonow
szef proputinowskiej fundacji Politika
Skoro niczego nie musi udowadniać – może być lepszym partnerem dla Kremla niż jego poprzednik, konkluduje Nikonow. To niejedyny taki głos w otoczeniu politycznym prezydenta Rosji. Z konserwatystami lepiej się nam rozmawia – mówią w Moskwie – najgorzej szło z byłym komunistą Kwaśniewskim, bo chciał być twarzą Europy patrzącej na wschód. Ale jaką twarz pokaże Rosji polski prezydent-elekt? Konserwatysty à la Nixon czy nacjonalisty? Jeśli tę drugą, to trafi kosa na kamień.

 

U

siadła, żebyśmy wszyscy mogli wstać, a mur segregacji runął.
Jesse Jackson
murzyński działacz praw człowieka o zmarłej 92-letniej Rosie Parks

W 1955 r. Murzynka Rosa Parks, obywatelka stanu Alabama, nie ustąpiła miejsca białemu w autobusie, jak nakazywał ówczesny rasistowski przepis.

Polityka 44.2005 (2528) z dnia 05.11.2005; Świat; s. 46
Reklama