Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Wielu ludzi po obejrzeniu mojego filmu polubi prezydenta.
Oliver Stone

amerykański reżyser
Do amerykańskich kin wszedł najnowszy film Stone’a zatytułowany „W”. Jest to biografia odchodzącego prezydenta George’a Busha – niegdyś nieudacznika i birbanta, który jednak się nie poddał i o własnych siłach wyszedł z bagna, by wspiąć się na szczyty władzy. Reżyser miał ułatwione zadanie, znał Busha za młodu. I choć nigdy nie miał o nim dobrego zdania, to nie wykorzystał okazji aż tak, by w „W” przedstawić prezydenta w najgorszym świetle. Może naprawdę chce, by Amerykanie polubili Busha? O filmie „W” czytaj na s. 60.

 

Nadal mamy olbrzymie problemy z korupcją.
Plamen Oreszarski


bułgarski minister finansów
Minister Oreszarski przyznał, że bułgarscy urzędnicy biorą łapówki. Ale nie od dziś wiadomo, że korupcja to miejscowa specjalność: parlamentarna komisja ds. zwalczania korupcji wykryła, że w Bułgarii tylko w tym roku ustawiono aż połowę publicznych przetargów. UE już wielokrotnie upominała Bułgarię, by ukróciła ten proceder, w lipcu obcięła nawet przeznaczone dla niej unijne fundusze. Amerykański dziennik „IHT” nazwał Bułgarię najbardziej skorumpowanym państwem w Europie. Jak widać, „olbrzymie problemy” to mało powiedziane.

 

Do końca roku Armenia i Azerbejdżan mogą zakończyć konflikt o Górski Karabach.
Daniel Fried


podsekretarz stanu USA
Czyżby Fried tryskał nadmiernym optymizmem? Przecież od blisko 20 lat stosunki Baku i Erywania są lodowate, podgrzewają je jedynie strzelaniny, do których dochodzi na linii zawieszenia ognia.

Polityka 44.2008 (2678) z dnia 01.11.2008; Świat; s. 94
Reklama