Miliony leżących w ziemi niewybuchów – bomb, granatów i pocisków – to utrapienie budowlańców, a jednocześnie nadzieja na zarobek saperów. Już teraz zakładają oni firmy licząc, że po wejściu do Unii Europejskiej wzrośnie popyt na ich usługi. – Przez Polskę przewaliły się fronty dwóch wojen światowych, trzy czwarte jej terenów można uznać za niebezpieczne lub zagrożone. Pracy dla firm saperskich z całej Europy starczy na 100 lat – mówi Zbigniew Suszek, właściciel firmy Aqua Spezialbau z Gdyni, który przez 20 lat skutecznie oczyszczał z niewybuchów Niemcy. Teraz liczy, że wnet znajdzie się dla niego robota i w Polsce. Kiedy nasz kraj będzie w Unii – powinna ruszyć budowa autostrad, wodociągów, kanalizacji. A tam, gdzie toczyły się bitwy, przechodziły fronty lub spadały lotnicze bomby, przed wejściem koparek na budowę ziemię lepiej sprawdzić.
Powojenna akcja oczyszczania kraju z niebezpiecznych pozostałości II wojny światowej trwała do 1957 r. Saperzy likwidowali pola minowe, składy amunicji, zbierali bomby. Od ponad 40 lat unieszkodliwianiem niewybuchów zajmuje się 37 tzw. patroli saperskich – małych jednostek wojskowych czekających na wezwanie policji. Liczby tkwiących w ziemi pocisków oszacować nie sposób, ale musi ich być dużo, skoro w całym kraju saperzy przyjmują 25 zgłoszeń dziennie, a w ciągu roku wywożą na poligony od 800 tys. do 1,1 mln różnego rodzaju niebezpiecznych ładunków. Te żniwa to pokłosie dwu wojen światowych, a w tamtych czasach produkowana w pośpiechu amunicja była marna. Z powodu usterek technicznych nie eksplodowała co czwarta zrzucona z samolotu bomba.
Teraz te pozostałości czasami znajdują rolnicy podczas prac polowych i grzybiarze, jednak aż 80 proc. wychodzi na wierzch podczas robót budowlanych.