Archiwum Polityki

Jeszcze o Etiopii

Agnieszka Niezgoda interesująco opisuje święte miejsca Eriopczyków, jakimi są Lolibela i Aksum [art. „Sekret Arki Przymierza”, POLITYKA 23]. Warto dodać, że: Największy obelisk (stella) w Aksum (ok. 40 m wysokości) przewrócił się i leży złamany w kilku miejscach. Jeden dość wydoki (ok. 30 m) pozostał, a jeden Włosi w czasie okupacji Etiopii wywieźli i obecnie stoi w Rzymie. Etiopia domaga się jego zwrotu, podobno są trudności z transportem, przy wywozie widocznie nie było.

W muzeum w Aksum w niezbyt okazałym budynku znajdują się m.in. słynne złote krzyże koptyjskie i korony cesarza. Zresztą eksponaty jak i całe muzeum są bardzo słabo zabezpieczone (...) Etiopczycy, prócz twierdzenia, że Arka Przymierza znajduje się w Aksum, twierdzą również, że drzewo krzyża Jezusowego znajdowało się na ich terenie. Bardzo uroczyści obchodzą dzień znalezienia krzyża (Maskal). Jest cały rytuał, z obrzędem religijnym i widowiskowym, w tym dniu trwający kilka godzin. Prócz tego są miasteczka o nazwach znanych z działalności Jezusa, np. Betlejem, Nazaret.

W Etiopii Nowy Rok zaczyna się 11 września według naszego kalendarza. Rok ma 13 miesięcy. 12 miesięcy po 30 dni i 1 miesiąc 5 lub 6 dni. Fakt ten wykorzystują m.in. przy reklamie turystyki. Na kartkach pocztowych jest napis gwarantujący przez 13 miesięcy w roku słoneczną pogodę. (...).

H. Buczek,

Świdnica

Polityka 31.2003 (2412) z dnia 02.08.2003; Listy; s. 78
Reklama