Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Iran powinien mieć się na baczności.
Donald Rumsfeld
minister obrony USA
To poważne ostrzeżenie przyszło po wiadomości o aresztowaniu w Iranie kilku osób podejrzanych o związki z Al-Kaidą. Ale Rumsfeld obawia się, że Iran może mieć ochotę na eksport rewolucji islamskiej do Iraku po Saddamie. I że potajemnie pracuje nad bronią atomową. Z Al-Kaidą Rumsfeld i jego jastrzębie chyba przesadzają: ludzie ibn Ladena są sunnitami i nie mają co liczyć na poparcie szyickiej elity władzy w Teheranie. Ale co do regionalnych ambicji Iranu mogą mieć rację. Iran jest dziś okrążony: Irak i Afganistan są pod polityczną i wojskową kontrolą USA. To oznacza koniec irańskich marzeń o potędze.

 

C

i, co mówią, że tysiącletnią cywilizację brytyjską czeka zagłada, niech przynajmniej poczekają na wynik.
Peter Hain
delegat rządu Wielkiej Brytanii do konwentu europejskiego
Chodzi o wynik wyborów parlamentarnych i o projekt reform strukturalnych Unii Europejskiej przygotowany przez konwent. Opozycyjni konserwatyści uważają, że reformy te idą za bardzo w stronę eurofederacji i żądają referendum w sprawie konstytucji UE. Hain odrzuca zarzuty i uważa, że to żądanie obłudne: odkąd to prawica polubiła referenda? A zdanie narodu będzie można poznać po prostu po wyniku następnych wyborów. Czyżby ekipa Blaira naśladowała ekipę Millera?

 

A

 mnie się zdawało, że już 20 lat temu wyborcy Europy powiedzieli: nigdy więcej.
Bob Geldof
gwiazdor rocka
Geldof zasłynął koncertami na rzecz głodujących w Etiopii w latach 80. Teraz odwiedził Addis Abebę ponownie, gdzie usłyszał od premiera kraju, że po trzech latach suszy klęska głodu znowu zagraża milionom Etiopczyków.

Polityka 23.2003 (2404) z dnia 07.06.2003; Świat; s. 56
Reklama