Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Tortury są poniżeniem godności ludzkiej, obojętne, kim jest poddana im osoba.
Kardynał Renato Martino
szef Papieskiej Rady Pokój i Sprawiedliwość
W dorocznym orędziu na Światowy Dzień Pokoju Benedykt XVI podkreślił, że prawu międzynarodowemu należy się poszanowanie, zwłaszcza w dziedzinie humanitarnej. Dziennikarze pytali kard. Martino, czy to oznacza, że Watykan potępia stosowanie tortur w ramach wojny z terroryzmem. Kardynał zaznaczył, że papież „nikogo nie potępia”, ale w Watykanie tortury uważa się za odrażające, a Kościół chce przypomnieć państwom sygnatariuszom konwencji genewskich, do czego się zobowiązały.

 

P

rzywódcy Chin sądzą, że jedynym celem prawa jest ochrona i maskowanie ich monopolu władzy.
Gao Zhisheng
chiński prawnik prowadzący sprawy niewygodne politycznie
Gao założył kancelarię prawną, która szybko nabrała rozgłosu, przyjmując sprawy przeciwko władzom, a w obronie praw i swobód obywatelskich. Korupcja, nadużycia policyjne, łamanie wolności sumienia, wysiedlenia i konfiskaty majątku – tu Gao stawał przeciwko państwu komunistycznemu. I miara się przebrała: władze nie chcą przedłużyć Gao licencji na dalszą działalność, a śledzi go przez całą dobę 20 agentów. Prawnik nie daje za wygraną: ostatnio zmylił policję i dotarł na tajne spotkanie w sprawie torturowania członków zdelegalizowanego ruchu religijnego Falungong, by wysłuchać relacji pokrzywdzonych. „Nie wiem, ile zostało mi czasu – powiedział Gao – ale wykorzystam każdą minutę na demaskowanie barbarzyńskich metod naszej władzy”.

 

T

o absurd.
Wolfgang Schuessel
kanclerz Austrii
Na wieść, że gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger nie ułaskawił skazanego na śmierć Stanleya Williamsa, austriaccy Zieloni zażądali pozbawienia Schwarzeneggera obywatelstwa austriackiego.

Polityka 51.2005 (2535) z dnia 24.12.2005; Świat; s. 58
Reklama