Czy znasz historię Iraku, jego wojen z sąsiadami, Pustynną Burzę oraz przyczyny obecnej wojny? Czy wyobrażasz sobie świat po tej wojnie?
Królestwo Iraku powstało po pierwszej wojnie światowej na gruzach Imperium Osmańskiego (którego resztkę stanowi dzisiejsza Turcja). Pod koniec lat 50. obalono monarchię i wprowadzono lewicową republikę. Kolejni przywódcy zwalczali niepodległościowe dążenia Kurdów na północy kraju, laicyzowali społeczeństwo i modernizowali gospodarkę. W 1979 r. pełnię władzy przejął Saddam Husajn, działacz polityczny o ambicjach i osobowości dyktatora. Wkrótce potem, w obawie przed przeniknięciem do Iraku irańskiej rewolucji szyickiej (w Iraku rządziła mniejszość sunnicka, ale większość społeczeństwa wyznaje szyicki odłam islamu) zaatakował Iran i wpędził kraj w wieloletnią, wyniszczającą wojnę z irańską teokracją. W wojnie tej miał poparcie m.in. USA.
W 1990 r. prezydent Husajn zaatakował z kolei sąsiedni Kuwejt pod pretekstem, że dąży on do gospodarczego osłabienia Iraku. ONZ potępiła agresję, nałożyła na Irak sankcje ekonomiczne i zgodziła się na użycie siły w celu zmuszenia go do wycofania się z Kuwejtu. W połowie stycznia 1991 r. międzynarodowa koalicja z USA na czele uderzyła na siły irackie i je rozgromiła (operacja Pustynna Burza). Irak stracił ok. 100 tys. żołnierzy, Husajn wycofał się z Kuwejtu, ale utrzymał się przy władzy, gdyż mandat ONZ nie przewidywał jego obalenia (ówczesny prezydent USA George Bush, ojciec obecnego prezydenta, zatrzymał wojska zmierzające na Bagdad). Bunty społeczne, jakie wybuchły po klęsce Iraku, udało się Saddamowi stłumić.
Po terrorystycznych atakach 11 września 2001 r.