Archiwum Polityki

Referenda i plebiscyty w najnowszych dziejach Polski

1920–1921

Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości o granicy polsko-niemieckiej decydowało między innymi powszechne głosowanie ludności na określonych terenach, czyli plebiscyt. Działo się tak na Górnym Śląsku, Warmii, Mazurach oraz Powiślu. Na Warmii i Mazurach plebiscyt wygrali Niemcy, a do Polski przyłączono w sumie 8 gmin. Na Górnym Śląsku za przynależnością do Niemiec głosowało 706 tys. osób, a za przynależnością do Polski 479 tys. W efekcie o przebiegu granicy zadecydowało III Powstanie Śląskie, które wybuchło w odpowiedzi na decyzję komisji plebiscytowej.

1946

Tak zwane referendum ludowe zorganizowane zostało przez władze komunistyczne. Pytania zostały sformułowane tak, by uzyskać jak najwięcej głosów pozytywnych. Władze wzywały do głosowania „3 razy TAK” i utrudniały istniejącej jeszcze wówczas opozycji kontrolę przebiegu referendum. Mimo iż według władz na każde z pytań większość głosujących odpowiedziała „tak”, zdaniem historyków wyniki te zostały sfałszowane.

1987

Jeszcze przed Okrągłym Stołem władze komunistyczne przeprowadziły pewne próby reform, między innymi dotyczących działalności gospodarczej. Referendum miało zaaprobować te zmiany.

1996

Pierwsze referendum w III Rzeczpospolitej dotyczyło prywatyzacji i zasilenia z uzyskanych dochodów funduszy emerytalnych oraz pokrycia zobowiązań państwa wobec emerytów i pracowników sfery budżetowej.

1997

Odbyło się tzw. referendum konstytucyjne, które miało na celu zaakceptowanie nowej konstytucji.

Dodatki 15.2003 + Polityka. Z Unią czy bez Unii? (90090) z dnia 12.04.2003; s. 5
Reklama