Archiwum Polityki

Kamery wideo

Rynkiem kamer wideo rządzą podobne prawa jak światem aparatów fotograficznych, radzimy więc zajrzeć także na s. 15. Wybrać kamerę analogową czy cyfrową? Oczywiście, cyfrową. To jednak dopiero początek listy pytań, na które warto sobie odpowiedzieć.

Jaki standard zapisu obrazu powinna obsługiwać kamera?


Na rynku istnieją cztery sposoby zapisu ruchomego obrazu:
miniDV – to standard najpopularniejszy, oferowany przez wszystkich producentów kamer, w których obraz jest rejestrowany na taśmie magnetycznej umieszczonej w małej wymiennej kasetce. Jego zaletą jest wymienność między modelami – gdy kiedyś zmienimy kamerę, byle tylko na model miniDV, będziemy mogli nadal korzystać ze starych kasetek.
Digital 8 – to pomysł firmy Sony. Jakość obrazu rejestrowanego na taśmie Digital 8 jest taka sama jak na miniDV, niestety kasetek tych można używać tylko w niektórych kamerach Sony.
DVD – to pomysł, który eliminuje taśmę filmową. Obraz jest rejestrowany bezpośrednio na płycie DVD i zaraz po nagraniu można go obejrzeć na odtwarzaczu DVD.
microMV – ten standard dopiero wchodzi na rynek. Obraz zapisywany jest na taśmie umieszczonej w maleńkich kasetkach. Przed zapisem informacje płynące z obiektywu poddawane są kompresji (dla bardziej wtajemniczonych: z użyciem standardu kompresji MPEG-2), przez co zajmują one mniej miejsca.

Wybór kamery pod względem standardu można w tej chwili ograniczyć praktycznie do dwóch opcji: miniDV albo DVD. Jeżeli zdecydujesz się na kamerę miniDV (lub ewentualnie Digital 8), zarejestrowany obraz będziesz mógł oglądać na ekranie telewizora, podłączając do niego kamerę. (Uwaga: należy sprawdzić, czy w wyposażeniu standardowym są odpowiednie przewody).

Dodatki 23.2005 + Polityka. Książeczka cyfrowa (90091) z dnia 11.06.2005; s. 19
Reklama