Byłoby strasznie nudno, gdyby przyjaciele się zawsze zgadzali.
Jack Straw,
minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem de Villepinem
To było do przewidzenia: w miarę postępów koalicji anglo-amerykańskiej w Iraku, europejskie dyplomacje ruszyły do naprawiania stosunków we wspólnocie zachodniej. Francja i Anglia chcą włączenia ONZ do odbudowy Iraku. Ameryka też chce, ale później. Na pewno jednak poprze Anglików w ich zabiegach o zasypanie nowego rowu atlantyckiego.
S
trefa wojny jest zawsze niebezpieczna dla mediów.
Victoria Clark,
rzecznik Pentagonu
Clark przypomniała tę oczywistość, gdy posypały się protesty po ostrzelaniu przez czołg amerykański hotelu Palestyna w Bagdadzie, skąd nadawała korespondencje wojenne większość reporterów mediów światowych. Reporterzy byli tym pouczeniem oburzeni, bo przecież dzięki nim świat wie o wojnie nieco więcej niż dzięki rzecznikom ministerstw. Tylko że reporter wojenny, jak zawodowy żołnierz idący do walki, nie może nie brać najgorszego pod uwagę. Inaczej jest amatorem.
N
ie chcemy wciągać narodu w zasadzkę.
Paul Themba Nyathi,
rzecznik Ruchu na Rzecz Demokracji w Zimbabwe
W Zimbabwe opozycja przeciwko dyktatorskim rządom prezydenta Roberta Mugabe przeżywa ciężkie chwile. Mugabe nic sobie nie robi z wezwań, by zaprzestał prześladowania przeciwników politycznych. Licząc na odwrócenie uwagi opinii światowej śledzącej wydarzenia w Iraku, usztywnia swoją politykę wewnętrzną i zagraniczną. Podobną metodą posłużył się Fidel Castro. Kilku czołowych dysydentów kubańskich skazano właśnie na wieloletnie więzienie.