Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Kolejne trzęsienie ziemi niweczy cały wysiłek ustabilizowania środowiska psychologiczno-społecznego, szczególnie dotyka to dzieci.
Shima Islam
rzecznik UNICEF
Indonezja jeszcze liczy straty po poprzednim trzęsieniu ziemi. Ale natura nie jest dla tego zakątka ziemi łaskawa. Poprzednio tsunami zabiło prawie 300 tys. osób. Teraz ofiar jest mniej, ale minęły zaledwie trzy miesiące, a to za mało, aby uporządkować i zorganizować życie na nowo. A tym bardziej za mało, aby zapomnieć.

 

T

rzeba większej finezji. Europa pod wieloma względami jest supermocarstwem. Jesteśmy potęgą moralną.
José Manuel Barroso
przewodniczący Komisji Europejskiej
Mimo zamknięcia rozdziału irackiego i ocieplenia stosunków transatlantyckich, nieporozumienia między Starym a Nowym Kontynentem się nie zmniejszają. Starszemu, bardziej doświadczonemu – czyli Europie, należy się szacunek, o to wydaje się walczyć Barroso. Nominacja Paula Wolfowitza, głównego architekta wojny w Iraku, na szefa Banku Światowego, instytucji zajmującej się pomocą finansową dla krajów rozwijających się, została odebrana w Brukseli jako policzek. Nietakt, którego Waszyngton zdaje się nie zauważać.

 

R

ice jest tylko echem swego białego pana. Jako dziecko czarnych niewolników musi go słuchać.
Robert Mugabe
prezydent Zimbabwe
Condoleezza Rice naraziła się prezydentowi Mugabe, mówiąc w Kongresie USA, że Zimbabwe jest przyczółkiem tyranii. 81-letni Mugabe i jego partia rządzą w Zimbabwe od pierwszego dnia niepodległości, czyli od 1980 r. Mugabe nie dopuszcza do żadnych zmian, a ostatnie wybory parlamentarne zapewne i tak zostaną sfałszowane.

Polityka 14.2005 (2498) z dnia 09.04.2005; Świat; s. 52
Reklama