63,4 proc. warszawiaków najwyżej stawia w hierarchii celów życiowych udaną rodzinę i dzieci.
(„Mieszkańcy Warszawy o sobie i swoim mieście” – badania Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej). W dalszej kolejności wymieniano miłość i przyjaźń (45 proc.) oraz spokojne życie bez kłopotów i konfliktów (42,7). Niecałe 7 proc. szczególnie ceni sobie barwne życie (pieniądze, karierę) i udany seks. Tylko 1,5 proc. zadeklarowało, że najważniejsza dla nich jest możliwość wywierania wpływu na sprawy społeczne i polityczne (procenty nie sumują się do 100, ponieważ można było wskazać trzy odpowiedzi).
Prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk i ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej:
Pod względem celów życiowych warszawiacy nie różnią się od całego społeczeństwa. Mówiąc językiem psychologii, zdecydowanie więcej osób ceni wartości afiliacyjnoolektywistyczne niż wartości indywidualistyczno-osiągnięciowe. Te pierwsze wskazywane są tym częściej, im niższe wykształcenie i bardziej zaawansowany wiek respondentów. Te drugie wybierają osoby lepiej wykształcone i młodsze.
Z naszych badań wynika, że wybór celów życiowych ma związek z zadowoleniem z życia, subiektywną oceną stanu zdrowia oraz zaufaniem lub brakiem zaufania do innych ludzi. Warszawiacy, którzy wysoko cenią pieniądze, karierę, osiągnięcia i wpływy, czują się zdrowsi i bardziej zadowoleni ze swojej pozycji społecznej, pracy, perspektyw na przyszłość i sytuacji w kraju niż osoby preferujące rodzinę, miłość, przyjaźń oraz życie zgodne z zasadami wiary i użyteczne dla innych.