Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Nie znam bardziej niebezpiecznej gry politycznej niż próba rozerwania więzi między Europą a Ameryką.
Tony Blair
premier Wielkiej Brytanii
Memento Blaira jest reakcją na ostrą reprymendę prezydenta Chiraca pod adresem państw europejskich zdecydowanie popierających iracką politykę ekipy Busha. Blair stał się mentorem „atlantycko” myślących polityków „starej” i „nowej” Europy. Winston Churchill musi przecierać w niebie oczy ze zdumienia: jego polityczny testament najwierniej wykonuje przywódca lewicy.

 

T

o jest na porządku dziennym, że wskakujemy do łóżka z tym i owym, bez sentymentów.
Gunnard Lund
wiceminister finansów Szwecji, podczas inauguracji Roku Polskiego w Sztokholmie, w dyskusji „Jak być skutecznym w UE?”
Minister przyznał, że kiedy Szwecja weszła do Unii, myślano, iż UE polega na niezmiennych układach. Okazało się jednak, że lepiej budować różne sojusze z różnymi partnerami w różnych sprawach. Hm, niby tak, ale okazało się też – dopowiedzmy już znad Wisły – że nie każdy ma taką swobodę manewru, niektórzy, jak radzi prezydent Francji, muszą „siedzieć cicho”.

 

C

zas zdjąć znak „Tylko dla mężczyzn” z drzwi Białego Domu.
Carol Moseley-Braun
była senator Partii Demokratycznej, zgłosiła zamiar ubiegania się o prezydenturę USA
Moseley-Braun dokonała już nie byle wyczynu: jako pierwsza czarnoskóra kobieta wygrała wybory na senatora stanu Illinois. Ale to było ponad 10 lat temu; wybory na drugą kadencję przegrała. Teraz Partia Demokratyczna jest w kiepskiej formie, a o nominację prezydencką z jej ramienia chce się starać ośmiu mężczyzn.

Polityka 9.2003 (2390) z dnia 01.03.2003; Świat; s. 42
Reklama