Archiwum Polityki

Bardowie tolerancji

29 czerwca gościliśmy w redakcji grono laureatów konkursu „Tolerancja. Zgoda na inność”.

Młodzież odebrała nagrody, wysłuchała wykładu przewodniczącej jury prof. Marii Szyszkowskiej i wystąpienia redaktora naczelnego „Polityki” Jerzego Baczyńskiego, dyskutowała z prelegentami (zwłaszcza w kuluarach), wreszcie zwiedzała naszą siedzibę (listę laureatów opublikowaliśmy w „Polityce” 25, można ją także znaleźć w Internecie na stronie www.polityka.pl/lekcja).

Podobnie jak przed rokiem, bardzo licznie uczestniczyła w naszym konkursie młodzież z małych miejscowości i to właśnie ona dominuje wśród nagrodzonych. Z małej wioski w Kotlinie Kłodzkiej podróżowała do nas przez całą noc laureatka II nagrody Kasia Piankowska (licealistka, zdała do III klasy LO w Dusznikach Zdroju). Z Ryk na Lubelszczyźnie przyjechała najmłodsza uczestniczka konkursu i spotkania w redakcji – Ewa Bichta, 14-letnia gimnazjalistka (otrzymała wyróżnienie). Nie dojechały, niestety, dwie najstarsze, 20-letnie laureatki – Monika Skop i Karina Pierz (III nagroda), tegoroczne absolwentki Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle – są niepełnosprawne, a trudności ze zorganizowaniem dalekiej podróży dla takich osób to także ilustracja polskiej nietolerancji.

Ogłosiliśmy ten konkurs w minionym roku szkolnym, w ramach projektu edukacyjnego Lekcja z POLITYKĄ, który realizujemy od dwóch lat wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Naszym partnerem i fundatorem części nagród w konkursie było Wydawnictwo Szkolne PWN, a jego patronem medialnym Polskie Radio Bis. Prosiliśmy młodzież, by rozejrzała się bacznie wokół siebie, porozmawiała z ludźmi w najbliższym środowisku i opisała, czy wokół panuje tolerancja. Jeśli nie – z jakimi przejawami nietolerancji spotyka się na co dzień?

Otrzymaliśmy 550 prac – reportaży, esejów, prezentacji multimedialnych.

Polityka 27.2005 (2511) z dnia 09.07.2005; s. 91
Reklama