Archiwum Polityki

Polityka i obyczaje

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie publicznej odpowiedzi na pytanie, czy w razie objęcia najwyższego urzędu w państwie awansują pośmiertnie do stopnia generała brygady i zaliczą w poczet kawalerów Orderu Orła Białego śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Porozumienie oczekuje odpowiedzi „jasnej, nie pozostawiającej żadnych wątpliwości”.

Kandydat na prezydenta Maciej Giertych (LPR) gościł w Białymstoku. Podczas spotkania w Pałacu Branickich przedstawił swój program entuzjastycznie przyjmowany przez elektorat. Jak relacjonuje „Kurier Poranny”, brawa słychać było także wówczas, gdy Giertych wyznał, iż jako uczony od lat walczy z teorią Darwina.

Lechowi Wałęsie, który nie wyklucza, że wystartuje w wyborach prezydenckich, najwyraźniej znudziło się pozowanie fotoreporterom. Dlatego podczas ostatniego krótkiego pobytu w Warszawie kazał się zdjąć w dwóch wariantach: raz robiąc słynne „V” palcami uniesionymi w górę, raz ze skierowanymi w dół. „No to macie mnie na każdą okazję” – powiedział fotoreporterom.

Mówiący zawsze głośno prawdę młody reżyser teatralny Jan Klata, odpowiadając na pytanie „Rzeczpospolitej”, dlaczego obchodzący właśnie 75 urodziny Sławomir Mrożek nie jest dziś grany: „Mrożek nie jest grany, bo jego dramaturgia jest papierowa”.

Poseł Jan Zdrojewski, do niedawna szef SLD na Mazowszu, wystąpił z partii. Jego dawni towarzysze mówią, że obraził się, ponieważ nie dostał rekomendacji na listę wyborczą do Sejmu. Sam Zdrojewski zapewnia, że nagle stracił wiarę – wiarę w to, że w Sojuszu jest miejsce dla ludzi lewicy: „Ostatnie tygodnie przekonały mnie, że była to wiara naiwna”.

Polityka 27.2005 (2511) z dnia 09.07.2005; Polityka i obyczaje; s. 106
Reklama