Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Im mniej się o tym mówi, tym lepiej.
Tony Blair
premier Wielkiej Brytanii
Blair odmówił komentarza do afery szpiegowskiej z udziałem dyplomatów brytyjskich, wykrytej rzekomo przez rosyjski kontrwywiad w Moskwie. Za to rzecznik rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa zaznaczył, że Brytyjczycy złamali dżentelmeńską umowę o zaprzestaniu działań wywiadowczych na terenie Rosji, wspierając finansowo niektóre tamtejsze organizacje pozarządowe. Prawo rosyjskie zabrania finansowania z zagranicy wszelkich rosyjskich organizacji służących „celom politycznym”, ale nie definiuje, co to znaczy. Stąd wrażenie, że władzom chodzi o utrudnienie życia rosyjskim niezależnym działaczom na rzecz praw człowieka, a cała afera jest zabiegiem propagandowym w stylu zimnej wojny.

 

L

iczby dotyczące roku 2005 pokazują, że sytuacja gospodarcza była ogólnie dobra.
Li Deshui
dyrektor chińskiego krajowego biura statystycznego
Pekin ma powód do dumy: dane dowodzą, że chińska gospodarka wyszła na 4 miejsce na świecie (licząc wielkość PKB) – po USA, Japonii i Niemczech. Ale rok zwiastuje nowe napięcia. Chińska nadwyżka w handlu z zagranicą przekroczyła 100 mld dol. Pekin zalewa partnerów swoimi towarami, a sam najwyraźniej za mało kupuje na świecie.

 

N

a zachowaniu kary śmierci zależy przede wszystkim politykom, bo potrzebują nośnego symbolu.
Siostra Helen Prejean
najsłynniejsza amerykańska działaczka na rzecz zniesienia kary śmierci
Katolicka zakonnica Helen Prejean nie ma złudzeń, że swój cel osiągnie szybko. Amerykanie są wprawdzie mocno podzieleni w tej sprawie, ale z grubsza po połowie.

Polityka 5.2006 (2540) z dnia 04.02.2006; Świat; s. 44
Reklama