Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Jestem za Europą, która chroni, ale nie za Europą protekcjonistyczną. Będzie źle, jeśli przyjmiemy, że najlepszym sposobem obrony jest okopanie się. Przecież Unia jest pierwszym eksporterem i drugim importerem towarów na świecie.
José Manuel Barosso

przewodniczący Komisji Europejskiej
Kraje Trzeciego Świata – zwłaszcza producenci taniej żywności – szturmują rynki europejskie. Komisarzowi UE do spraw handlu z największą trudnością przychodzi reprezentować różnorakie interesy 27 krajów członkowskich, gdyż przeważają tu naciski miejscowych producentów. Z tego, co mówi Barosso, Unia musi liberalizować, czyli szukać „ucieczki do przodu”.

 

Proszę, wypełnijcie swoje obietnice. Przecież nie mogę sam zasiąść za sterem helikoptera.
Franco Frattini


europejski komisarz sprawiedliwości
Na południowe wybrzeża Europy niemal codziennie usiłują się dostać biedni i zdesperowani, oczywiście nielegalni, imigranci z Afryki Północnej. Zwłaszcza maleńka Malta nie może sobie z nimi poradzić i apeluje do Frontexu, czyli agencji powołanej właśnie do ochrony unijnych granic, o wsparcie. Tymczasem Frontex sam ma kłopoty z wyegzekwowaniem zobowiązań. Unijne państwa miały wspomóc agencję, oferując łodzie, helikoptery i samoloty, ale dotychczas większość obietnic jest tylko na papierze. Jeśli UE jest naszym wspólnym domem i codziennie jeden z pokoi, czyli Maltę, szturmuje kilkadziesiąt osób, to jako gospodarze nie możemy udawać, że nic się nie dzieje.

 

To prawdziwa wsiowa dama.
Jane Martin


była szefowa kuchni w domu Stinga i jego żony Trudie Styler
Martin twierdzi, że żona Stinga jest niezwykle porywcza i tyranizuje armię lokajów, prywatnych asystentów, stylistów i fryzjerów, których zatrudnia w kilku swoich domach.

Polityka 26.2007 (2610) z dnia 30.06.2007; Świat; s. 48
Reklama