Archiwum Polityki

Najcięższy grzech fizyków

Uwolnienie energii jądrowej wsadziło świat na minę, której nie potrafimy rozbroić, ale też stworzyło ogromne możliwości rozwoju naszej cywilizacji.

Już od pewnego czasu wiedzieliśmy, że lada moment uwolnimy giganta; ale mimo to, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że właśnie to naprawdę uczyniliśmy, ogarnęło nas upiorne wrażenie” – w ten sposób Eugene Wigner, węgierski fizyk i matematyk, wspominał w „Symmetries and Reflections” chwilę, gdy wraz z Włochem Enrico Fermim uruchomił w sali do gry w squasha University of Chicago pierwszy w pełni funkcjonalny reaktor atomowy.

Stało się to 2 grudnia 1942 r., w środku wielkiej wojny. „To był koniec początku. To był początek końca” – pisze Richard Rhodes w „Jak powstała bomba atomowa” (Prószyński i S-ka, 2000). Koniec początku, czyli pierwszego, romantycznego etapu badań nad atomem – nie było już wątpliwości, że łańcuchowa reakcja jądrowa może zachodzić w warunkach laboratoryjnych. Fizycy nabrali pewności, że kiedy tylko poluzują cugle gigantowi, wyrwie się spod kontroli. I początek końca – kres złudzeń, że energia atomowa wykorzystana zostanie w sposób pokojowy. Nowa broń, choć jeszcze nie istniała fizycznie, stała się faktem dokonanym.

Niedługo potem w swym gabinecie w Columbia University Fermi rozmawiał o niej z amerykańskim fizykiem holenderskiego pochodzenia Georgem Uhlenbeckiem. W pewnej chwili Włoch miał spojrzeć na zimową panoramę Nowego Jorku. Potem złożył dłonie, jakby trzymał w nich piłkę, i powiedział: „Wystarczy tak malutka bomba i wszystko to zniknie”. Projekt, który miał doprowadzić do jej powstania, nosił nazwę pochodzącą od tego, na co Fermi i Uhlenbeck spoglądali z wieży wydziału fizyki: Manhattan.

Wyspa dynamitu

A zaczęło się od fascynacji nowymi dziedzinami wiedzy – fizyką atomową i kwantową. Uczeni zaczęli zadawać pytania – przez wieki całe uważane za niegodne oświeconych głów – o dwoistość świata, o sens ukryty w splocie dwóch różnych odpowiedzi na to samo pytanie.

Cywilizacja Polityka. Cywilizacja. Zeszyt 1. Lata powojenne (90112) z dnia 03.03.2007; s. 4
Reklama