Rudolf Diesel, konstruktor słynnego silnika, przeszedł do historii jako genialny inżynier mechanik. Sam jednak uważał się za inżyniera społecznego, który wie, jak skonstruować sprawiedliwy świat. W tym roku mija 110. rocznica jego tajemniczej śmierci.
Sto lat temu 26 maja odbył się pierwszy wyścig Le Mans – ekstremalna rywalizacja non stop przez całą dobę. Ten test na wytrzymałość okazał się poligonem doświadczalnym dla rozwiązań technicznych, z których dziś korzystamy wszyscy.
Genialny serbski wynalazca, przez lata zapomniany, stał się dziś nieoczywistą ikoną kultury popularnej.
27 stycznia 1926 r. zaprezentowano pierwszy telewizor. Jak do tego doszło?
Jak wytłumaczyć, że choć muzułmanie na długo przed Europą opanowali technikę wytwarzania papieru, to później przez stulecia odrzucali druk? Co decyduje o przyjęciu bądź odtrąceniu innowacji?
Nasze umysły kapitulują przed lawiną danych zalewających nas ze wszystkich stron. Kultura obrazu i dźwięku znów staje się ważniejsza niż kultura słowa pisanego.
Nowe wydanie Niezbędnika to nasza historia ludzkości opowiedziana przez najważniejsze wynalazki i oparte na nich innowacje.
Przy kuchennym stole, wieczorami, Roman Biadała produkuje syntezatory mowy. Nowatorski wynalazek pozwalający sparaliżowanym kontaktować się ze światem.
To szacunek dla przedsiębiorczości, a nie innowacje technologiczne były główną przyczyną boomu gospodarczego Europy i USA w XVIII w. – uważa Deidre McCloskey z Uniwersytetu Illinois.
Polska jest jednym z najmniej innowacyjnych krajów Europy. Państwo proponuje naukowcom: sami zajmijcie się wdrażaniem swoich wynalazków. Może to coś pomoże?