Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Tesla superbohater

Nikola Tesla: najwspanialszy geek świata

Nikola Tesla Nikola Tesla Nikola Tesla Museum/Science Photo Library / EAST NEWS
Genialny serbski wynalazca, przez lata zapomniany, stał się dziś nieoczywistą ikoną kultury popularnej.
Papiery, które po sobie zostawił, stały się przedmiotem zainteresowania FBI i Sowietów, okazały się też doskonałym paliwem dla wszelkiego rodzaju teorii spiskowych. Papiery, które po sobie zostawił, stały się przedmiotem zainteresowania FBI i Sowietów, okazały się też doskonałym paliwem dla wszelkiego rodzaju teorii spiskowych.

Gdyby ktoś pokusił się o napisanie biografii Nikoli Tesli opartej wyłącznie na powieściach fantastycznych, komiksach, filmach i grach wideo, okazałoby się, że Serb był nie tylko błyskotliwym wynalazcą. Na zlecenie cara badał tajemnicę meteorytu tunguskiego. Wraz z Marią Curie, Zygmuntem Freudem i Karolem Darwinem tworzył grupę naukowców superbohaterów walczących ze złem. Konstruował roboty i był członkiem tajnych stowarzyszeń. Walczył ze złem u boku Sherlocka Holmesa i Supermana. Poleciał nawet na Marsa w towarzystwie Marka Twaina i słynnego iluzjonisty Harry’ego Houdiniego.

Jego prawdziwe życie nie obfitowało oczywiście w aż tak spektakularne wydarzenia, ale Tesla był postacią nietuzinkową. Imigrant, który przybył do ziemi obiecanej, odniósł gigantyczny sukces i przeżył wielki upadek. Idealista zderzony z rzeczywistością, w której liczą się przede wszystkim pieniądze i władza. Genialny ekscentryk, z którym jednak zaskakująco łatwo się identyfikować, więc mógł stać się symbolem niemal dla każdego, od jugosłowiańskich komunistów po Elona Muska.

Kultura popularna dała mu nowe życie. Jego biografię remiksuje ze zmyśleniami, powiela mity na jego temat, tworzy nowe. Tesla nie przestaje fascynować, choć powszechna wiedza o nim sprowadza się do zaledwie kilku faktów, najczęściej związanych z jego rywalizacją z Thomasem Edisonem. I nawet jeśli nie rozumie się zasady, na jakich działają jego wynalazki, Tesla może okazać się wymarzonym idolem na dzisiejsze czasy.

Teslomania

W powojennej Jugosławii pamięć o Tesli była trwała. W 1955 r. belgradzkie muzeum – pierwszą placówkę dokumentującą postęp techniczny na terenie kraju – otwierał marszałek Josip Broz-Tito. W Jugosławii powstawały również filmowe biografie naukowca: w 1977 r.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Tesla superbohater"
Reklama