Archiwum Polityki

Życie ukryte w helisie

Helix przyszła na świat w 1953 r. w Anglii. Była jak długo wyczekiwane dziecko, którego narodzenie rozbudza wielkie nadzieje.

Śrubowato zwinięta wstęga, porównywana do giętkiej drabiny skręconej wzdłuż własnej osi, pozwoliła poznać całą materię życia. Podejrzeć, jak natura kształtuje świat.

Poznać szyfr życia

Sobota 28 lutego 1953 r. przeszła do historii nauki, choć ranek wcale tego nie zapowiadał. James Watson pojawił się w swoim laboratorium w Cambridge jak zwykle wcześnie, gdy nikogo jeszcze nie było w pracowni. Odgarnął z biurka wszystkie niepotrzebne papiery i po raz kolejny zaczął z małych kartonowych kwadracików, metalowych płytek i prętów budować trójwymiarowe rusztowanie. Od dłuższego czasu oddawał się temu niemal bez reszty, o różnych porach dnia i nocy, próbując z plątaniny drutów wyłonić model układu cząsteczek chemicznych tworzących kwas dezoksyrybonukleinowy (zwany w skrócie DNA).

O tym, że taki związek istnieje, wiedziano już od dziewięciu lat, gdy Oswald Avery w 1944 r. odkrył, iż zbudowane są z niego geny zlokalizowane w chromosomach jąder komórkowych. Nic więcej na ich temat nie potrafiono jednak powiedzieć. DNA – substancja obecna w jądrach komórek, wykryta już w II połowie XIX w. (patrz ramka „Od genu do genomu”) – zaczęła w umysłach naukowców funkcjonować jako nośnik informacji genetycznych, ale na wiele pytań nie znano odpowiedzi: jaka może być struktura takiego związku, w jaki sposób tworzące go cząsteczki są do siebie dopasowane, jak się ze sobą łączą? Podskórnie przeczuwano, że wyjaśnienie tych tajemnic pozwoli poznać szyfr życia.

Genialne dziecko od ptaków

Watson nie był Brytyjczykiem, ale w Cambridge nie pojawił się przypadkiem. Urodził się co prawda w rodzinie, której przodkowie wywodzili się z Anglii i Szkocji, jednak przyszedł na świat 6 kwietnia 1928 r. w Chicago i w tym mieście spędził całą swoją młodość.

Cywilizacja Polityka. Cywilizacja. Zeszyt 1. Lata powojenne (90112) z dnia 03.03.2007; s. 20
Reklama