Odpowiedź na pytanie o najwcześniejsze mechanizmy procesu nowotworowego zmieniłaby bieg nauki onkologicznej – mówi prof. Bogdan Czerniak.
Niektórzy nie ustają w atakach na idee szczepień na covid, zyskują nawet wsparcie osób legitymujących się tytułem profesora. Jedna z nich została niedawno nominowana w konkursie na Biologiczną Bzdurę Roku. Obalamy tezy tego pana i nie tylko.
Szalejącej pandemii towarzyszy bezprecedensowy zalew teorii spiskowych. Niektórzy straszą szczepionkami, sugerując, że doprowadzą do modyfikacji genetycznych człowieka.
Tegoroczny Nobel w dziedzinie chemii powędrował do Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudny. Oto na czym polega ich odkrycie – „molekularne nożyczki”, czyli system CRISPR/Cas9.
Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii w 2020 r. za opracowanie metody edycji genomów CRISPR/Cas9.
Czy geny neandertalczyków narażają na ciężki przebieg covid-19? Czy bezobjawowe ponowne infekcje wymykają się statystykom? Odpowiadamy w naszym Pandemicznym Przeglądzie Naukowym Tygodnia.
Dr Andrzej Zieleziński, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki o życiu, o tym, dlaczego bioinformatyk tworzy gry komputerowe i co to oznacza dla wirusów oraz bakterii.
Trudno zrozumieć decyzję ministra zdrowia, który obsadza w roli doradcy w jednej z najbardziej wrażliwych dziedzin medycznych naukowca o tak jednoznacznych poglądach. Prof. Kochański to m.in. ekspert episkopatu ds. bioetycznych i przeciwnik in vitro.
Po raz pierwszy z sukcesem i bez skutków ubocznych wyleczono dzieci, które rodzą się bez sprawnego układu odpornościowego. W zespole, który tego dokonał, pracuje Polka – dr Ewelina Mamcarz. Opowiada o tym osiągnięciu.
Cząsteczki mikroRNA (miRNA) są nadzieją w leczeniu wybranych chorób, ale okazują się bardziej problematyczne, niż pierwotnie zakładano.