Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

W dwudziestu tureckich więzieniach wybuchły bunty. Był to protest przeciwko zapowiadanej reformie systemu penitencjarnego, która zakładała m.in. przeniesienie więźniów politycznych z organizacji lewicowych i kurdyjskich do innych placówek i mniejszych cel, „aby odzyskać prawdziwą kontrolę nad więzieniami”. Wojsko i policja bardzo stanowczo rozprawiły się ze strajkującymi: mury więzienia w Cannakale, nad cieśniną Dardanele, zburzono buldożerami, by ułatwić akcję sił porządkowych. Podczas tłumienia buntów zginęło przynajmniej 21 osób, w tym dwóch policjantów. Ponad 800 więźniów trafiło do szpitala.

Emiraty Arabskie.

Sąd w Dubaju dał wiarę zeznaniom Polki Małgorzaty Kamińskiej, oskarżonej o przemyt narkotyków, że nie była świadoma, iż w jej bagażach znajdowały się 3 kg heroiny – i uwolnił ją od odpowiedzialności. Polce groziła kara śmierci.

Chile.

Sąd Najwyższy uprawomocnił decyzję sądu apelacyjnego anulującą wniosek prokuratury o osadzenie w areszcie domowym gen. Augusto Pinocheta. Byłemu dyktatorowi postawiono zarzut współodpowiedzialności za śmierć 73 więźniów politycznych straconych podczas zbiorowej egzekucji w 1973 r.

Filipiny.

W Senacie trwa proces o usunięcie z urzędu Josepha Estrady, oskarżonego o korupcję. Senatorom sprawującym funkcje sędziów przedłożone zostały wyciągi bankowe potwierdzające wielomilionowe przelewy na prywatne konta prezydenta.

Ukraina.

Pogłębia się kryzys władzy: wielotysięczne demon-stracje domagają się od prezydenta Leonida Kuczmy, aby wyjaśnił losy opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadze, który zaginął w Kijowie 16 września. Wcześniej były szef parlamentu Ołeksandr Moroz ujawnił taśmy, na których Kuczma rzekomo zleca porwanie dziennikarza.

Polityka 53.2000 (2278) z dnia 30.12.2000; Tydzień na świecie; s. 22
Reklama