Archiwum Polityki

Tydzień w kraju

„Stalinowski etos”, wzajemne donosy, wykorzystywanie prawa w celu zabiegania o polityczną popularność, utajnione śledztwa poza normalną strukturą prokuratury – takie m.in. zarzuty Stanisław Iwanicki, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, skierował pod adresem prokuratury działającej pod rządami jego poprzednika Lecha Kaczyńskiego. Stanisław Iwanicki swoją ocenę przedstawił na spotkaniu kierowniczej kadry prokuratury, w którym uczestniczył także premier Jerzy Buzek, minister koordynator służb specjalnych Janusz Pałubicki, minister spraw wewnętrznych Marek Biernacki oraz posłowie z komisji sprawiedliwości i służb specjalnych. Komentarz s. 13.

Na wolności.

Grzegorz Wieczerzak, były prezes PZU Życie, został zwolniony z aresztu za kaucją w wysokości 300 tys. zł. Sąd zakazał mu także wyjazdu za granicę. Sędzia Barbara Piwnik, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie, stwierdziła, że prokuratura w niewystarczający sposób uwiarygodniła popełnienie przez Wieczerzaka zarzucanych mu przestępstw. Minister spraw wewnętrznych Marek Biernacki wyraził zdumienie nikłą wysokością kaucji, zwłaszcza iż podczas przeszukania mieszkań podejrzanego znaleziono 600 tys. zł w gotówce. Prokurator generalny Stanisław Iwanicki powiedział, że prokuratura odwoła się od decyzji sądu. Artykuł s. 17.

Za wysokie progi?

Ostatnie sondaże wykazują, że AWSP może nie przekroczyć ośmioprocentowego progu wyznaczonego dla koalicji partyjnych i jej posłowie nie znajdą się w parlamencie. Szeregi koalicji opuścił ostatnio ROP Jana Olszewskiego, który stwierdził, że „nie może w niej realizować swoich podstawowych założeń programowych”. Prasa informuje, że ROP prowadzi rozmowy z PiS w sprawie wspólnego przystąpienia do kampanii wyborczej. Również ZChN zastanawia się, czy nie opuścić koalicji, by w ten sposób obniżyć próg wyborczy do 5 proc.

Polityka 30.2001 (2308) z dnia 28.07.2001; Tydzień w kraju; s. 12
Reklama