Archiwum Polityki

Trzeba było wygrać

To miał być trochę inny wywiad. Planowaliśmy oczywiście spotkanie z Bronisławem Geremkiem w ramach naszego cyklu „Rozmowy na dwudziestolecie”, w którym o historii dwóch dekad transformacji mówią najważniejsi jej autorzy i świadkowie. Rzeczywistość pokrzyżowała te plany. Nic dziwnego, że bardzo poruszyła nas wiadomość, iż w posiadaniu naszego redakcyjnego kolegi Krzysztofa Burnetki znajduje się nigdzie nie publikowany wywiad z Profesorem, który wspólnie z Witoldem Beresiem i Jerzym Skoczylasem przeprowadzili z myślą o przygotowywanej książce o III RP. Rozmowa ta odbyła się we wrześniu 2005 r., krótko przed wyborami parlamentarnymi, które miały przynieść zwycięstwo autorom pomysłu na IV RP. Dziś wypowiedzi Bronisława Geremka, gdzie wiele jest odpowiedzi na pytania, które chcieliśmy Profesorowi zadać, uderzają aktualnością i trafnością sądów. Dowodzą niezwykłej umiejętności przewidywania, dają ważki materiał do przemyśleń. Publikujemy ten tekst w przekonaniu, że czytelnicy podzielą nasze wrażenia.

Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Jerzy Skoczylas: – Jest jesień 2005 r. Zewsząd słychać krytykę dzisiejszej Polski. I że trzeba wreszcie skończyć z tą III Rzeczpospolitą. Co sądzi o tym Bronisław Geremek, dla jednych natchniony jej współtwórca, dla przeciwników – esencja zła tego państwa

Prof. Bronisław Geremek: – Myślę tak: całkiem to jeszcze nowe, nieużywane... Dlaczego to niszczyć? Zresztą: czy na pewno to III RP coś zawiniła? III RP stworzyła nam sytuację wolności, ale to my z tego daru wolności, jak to określił ksiądz Józef Tischner, nie potrafiliśmy w pełni skorzystać.

Polityka 30.2008 (2664) z dnia 26.07.2008; Kraj; s. 18
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >