Archiwum Polityki

Festiwal igrzysk

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie – Youth Olimpic Games – to nowy pomysł MKOl. Już za dwa lata odbędą się w Singapurze.

Nowe igrzyska wymyślił przewodniczący MKOl Jacques Rogge. W 1991 r., kiedy był jeszcze mało znanym działaczem olimpijskim, zorganizował w Brukseli pierwszy Olimpijski Festiwal Młodzieży. Rok temu uznał swą starą inicjatywę za flagowy okręt ruchu olimpijskiego, na którym popłynie do historii. Tak jak baron Pierre de Coubertin, który wznowił igrzyska, jak Amerykanin Avery Brundage, który zaciekle bronił amatorstwa, czy hiszpański markiz Juan Antonio Samaranche, który skomercjalizował olimpiady i zamienił je w największy show współczesnego świata.

Jakie będą te nowe igrzyska? W programie znajdzie się 26 dyscyplin, czyli o dwie (baseball i piłka wodna) mniej niż w igrzyskach dla dorosłych. Poważnie zostanie zmniejszona natomiast liczba konkurencji. Skreślone zostaną zapewne te wymagające ogromnego wysiłku, jak choćby bieg maratoński. Różne będą też w poszczególnych sportach limity wieku, ale zakłada się, że w igrzyskach ma startować młodzież od 14 do 18 lat. Pozostaje pytanie, czy ktoś, kto mając np. 15 lat, został pełnoprawnym mistrzem olimpijskim, będzie mógł potem startować w igrzyskach młodzieżowych? Na razie nie ma na nie jasnej odpowiedzi.

Młodzieżowe igrzyska będą trwały nie 16, tylko 12 dni. Weźmie w nich także udział mniej osób, nie 10,5 tys. zawodników – jak w Pekinie, lecz tylko 3,5 tys. oraz 875 opiekunów. MKOl ze swoich, zarobionych na igrzyskach dla dorosłych, środków sfinansuje przylot i pobyt wszystkich ekip: już wiadomo, że przeznaczy na ten cel 30 mln dol. Zadba też o uniwersalność młodzieżowych igrzysk, gdyż każde z 204 państw należących do MKOl będzie miało prawo przysłać na tę olimpiadę czterech zawodników, bez względu na uzyskiwane wyniki.

Pozostali będą musieli, oczywiście, spełnić wymogi określone przez federacje międzynarodowe, ale ze względu na już istniejącą ogromną liczbę imprez, rozmaitych mistrzostw Europy i świata w kategoriach dzieci, młodzików i juniorów, nie wolno będzie organizować ekstrakwalifikacji.

Polityka 46.2008 (2680) z dnia 15.11.2008; Ludzie i obyczaje; s. 112
Reklama