Archiwum Polityki

Kadry • Nominacje • Denominacje

Dr Andrzej Byrt (53 l.) ponownie został ambasadorem RP w Niemczech. Zastąpił odwołanego w nagłym trybie ambasadora Jerzego Kranza.

Po ukończeniu handlu zagranicznego w poznańskiej WSE (dziś AE) został pracownikiem naukowym tej uczelni. W l. 1978–87 związany z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi (na końcu jako dyrektor naczelny). Potem w służbie dyplomatycznej. Był m.in. radcą handlowym w Belgii, a w l. 1992–95 wiceministrem w resorcie współpracy gospodarczej z zagranicą. Negocjował umowy o strefie wolnego handlu Polski z państwami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) z Czechami, Węgrami i Słowacją (CEPTA) oraz o członkostwie Polski w OECD. W l. 1995–2001 ambasador RP w Niemczech, potem doradca prezydenta A. Kwaśniewskiego, a od jesieni ub.r. wiceminister spraw zagranicznych. Autor paru książek i ponad 140 artykułów nt. polskiego handlu zagranicznego. Żonaty, dwóch synów. Hobby: spacery, narty, języki obce (zna cztery).

Augustyn Kubik

(45 l.) otrzymał nominację na generalnego inspektora audytu wewnętrznego. Zajmie się on audytem wewnętrznym w sektorze finansów publicznych oraz kontrolą finansową podczas procesu integracji z Unią Europejską.

Ukończył Akademię Ekonomiczną w Katowicach i podyplomowe studia w zakresie unijnego prawa podatkowego. W l. 1984–86 był starszym inspektorem ds. rewizji gospodarczej, potem głównym księgowym, a od 1991 r. jest dyrektorem katowickiej Izby Skarbowej. Jest także wiceprezesem Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Katowicach oraz członkiem państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego.

Ponadto:

Prof. Leszek Balcerowicz (prezes NBP) odebrał swój jedenasty z kolei doktorat honoris causa, przyznany przez uniwersytet w Jassach (Rumunia).

Polityka 49.2002 (2379) z dnia 07.12.2002; Ludzie i wydarzenia; s. 14
Reklama