Europejczycy nie rozumieją, jak głębokie są zmiany w nastawieniu Amerykanów po 11 września i jak bardzo lękają się oni terroryzmu.
Stuart Eizenstat
były ambasador USA przy Unii Europejskiej
Eizenstat nie jest człowiekiem prezydenta Busha. Reprezentował USA w Brukseli za prezydentury demokraty Clintona. Przyznaje, że stosunki europejsko-amerykańskie przeżywają największy kryzys w ciągu ostatniego półwiecza. Jest jednak optymistą. Dlaczego? Europa wykazuje mądrą cierpliwość w swej polityce zagranicznej, a Bush może w przyszłości oprzeć się raczej na politykach typu Colina Powella niż Donalda Rumsfelda. Jeśli wygra drugą kadencję, nie zmieni konserwatywnego kursu, ale otworzy się na współpracę z sojusznikami i instytucjami międzynarodowymi.
D
zięki wysiłkom społeczeństwa obywatelskiego Izraelczycy i Palestyńczycy zobaczyli, że mają po obu stronach partnerów w dążeniu do pokoju.
Javier Solana
przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej
Solana ma na myśli tzw. Inicjatywę Genewską. Ten nowy plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu zdobył poparcie kilkudziesięciu znanych liderów z różnych krajów. Kłopot w tym, że „społeczeństwo obywatelskie” zaangażowane w Inicjatywę – grupa opozycyjnych polityków izraelskich i umiarkowanych palestyńskich oraz seniorzy polityki światowej – nie jest u władzy. U władzy są Ariel Szaron i Jaser Arafat – śmiertelni wrogowie.
P
owiem szczerze: ogromnie to przeżywam.
Marina Berlusconi
córka premiera Włoch i wiceszefowa koncernu medialnego Fininvest
Premier Berlusconi wygrał w parlamencie batalię o nowe zliberalizowane prawo medialne, które umożliwia jego koncernowi dalszą ekspansję.