Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Litwa balansuje na granicy bankructwa.
Dalia Grybauskaite

unijna komisarz ds. budżetu
Litwa, jeden z trzech bałtyckich tygrysów, zaczyna iść w ślady Estonii i Łotwy, która niedawno musiała prosić Międzynarodowy Fundusz Walutowy o pożyczkę. Litewski rząd, chcąc ratować gospodarkę, zwiększył podatki i zlikwidował wszystkie ulgi. W efekcie wzrosły ceny, a rozgoryczeni Litwini wyszli na ulice. W poprzednich latach Litwa cieszyła się 7-proc. wzrostem gospodarczym.

 

Wszędzie, gdzie pracujemy, musimy dogadywać się z władzami, w Gazie rozmawiamy więc z Hamasem.
Robin Lodge


rzecznik Światowego Programu Żywnościowego
Odbudowa Gazy będzie kosztowała 2 mld dol. i zajmie od trzech do pięciu lat. Stany Zjednoczone i UE mówią, że pomogą, ale wolałyby, aby ich pieniądze nie przechodziły przez Hamas. Wybierają pośrednictwo władz Autonomii Palestyńskiej, na które z kolei Hamas się nie godzi. Organizacje pomocowe, działające w Gazie jeszcze przed wojną, ustalały sprawy organizacyjne z Hamasem. Dlatego jeśli nawet międzynarodowa pomoc spłynie do Gazy przez pośredników, to na miejscu partnerem do rozmów będzie Hamas.

 

Spadek aktywności piratów nie powinien nikogo zwieść.
Michael Howlett


dyrektor Międzynarodowego Biura Morza
Przez Zatokę Adeńską przepływa codziennie 200 statków. W zeszłym roku odnotowano tam 110 ataków i 40 uprowadzeń. Piraci, nawet jeśli ostatnio mniej aktywni, jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. Howlett przypomina armatorom, żeby pamiętali o szukaniu pomocy, zanim wypłyną w morze. Wokół porwań wyrosła cała gałąź nowych usług; od pisemnej oceny ryzyka poszczególnych tras po zapewnienie personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo.

Polityka 6.2009 (2691) z dnia 07.02.2009; Świat; s. 78
Reklama