Odpowiedzialność za rozwiązanie kryzysu spoczywa na Irlandii
José Manuel Barroso
przewodniczący Komisji Europejskiej
Mimo irlandzkiego „nie” większość europejskich polityków uważa, że proces ratyfikacji traktatu z Lizbony musi być kontynuowany. W ubiegłym tygodniu przyjęła go brytyjska Izba Lordów, ale decyzja w tej sprawie czeka jeszcze siedem krajów. Ratyfikacja jest pewna we wszystkich – poza Czechami, których prezydent jest przeciwnikiem traktatu. Wciąż jednak nie wiadomo, czy groźba izolacji wystarczy, by skłonić Irlandczyków do rozpisania nowego referendum i poparcia traktatu.
•
W czasach apartheidu cierpieliśmy tak samo jak czarni.
Patrick Chong
przewodniczący Stowarzyszenia Chińczyków w RPA
Sąd Najwyższy RPA ogłosił, że południowoafrykańscy Chińczycy są czarni: odtąd w urzędowych ewidencjach Chińczycy będą klasyfikowani jako „czarni”, a nie jak dotąd – kolorowi – i, zgodnie z wyrokiem, południowoafrykańskie władze będą musiały przyznać im takie same przywileje jak czarnej ludności. Chińczycy się cieszą, ale najnowsze badania dowodzą, że rządowe programy wyrównywania szans zawodzą, bo biali wciąż są górą – 14 lat po rozmontowaniu apartheidu zarabiają prawie pięciokrotnie więcej niż ich czarnoskórzy rodacy.
•
Sytuacja jest krytyczna.
Meglena Pługczijewa
wicepremier Bułgarii
Bułgaria ma problemy z wykorzystaniem unijnych funduszy strukturalnych. Do tej pory Sofia skorzystała tylko z dwóch na sześć programów pomocowych UE, na dodatek wydawanie pieniędzy trzeba było zawiesić z powodu korupcji. 23 lipca Komisja Europejska oceni postęp Bułgarii w adaptacji do standardów unijnych – negatywna ocena będzie oznaczać m.