Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Będziemy działać.
Vuk Jeremić

serbski minister spraw zagranicznych
Serbski rząd ma zaledwie miesięczny staż, ale z Belgradu już powiało zmianą kursu na bardziej proeuropejski. Schwytaniem Radovana Karadzicia Serbia pokazała, że chce współpracować z Brukselą. Teraz piłeczka jest po stronie Unii, która powinna dać Serbii wyraźny sygnał, że kraj idzie w dobrym kierunku i zrobił kolejny kroczek do – i tak bardzo odległego – członkostwa w UE. Na liście poszukiwanych zbrodniarzy wojennych jest jeszcze Goran Hadzić i Ratko Mladić. Trzeba Serbię przekonać, że warto ich szukać.

 

Ta współpraca gwarantuje suwerenność Wenezueli.
Hugo Chavez


prezydent Wenezueli
Od dawna Rosja i Wenezuela zacieśniają współpracę energetyczną. Teraz Wenezuela kupi od Rosji broń za 2 mld dol. Chavez obnosi się z przyjaźnią z Rosją i podkreśla, że Rosja jest przeciwwagą dla imperialistycznych zapędów USA. Z Moskwy Chavez wyjeżdżał jednak niepocieszony, bo Dmitrij Miedwiediew nie podchwycił radykalnych zapędów Wenezuelczyka i nie był zbyt skory do krytykowania USA. Chavez szybko znalazł pocieszenie na gościnnej Białorusi. Tam mógł Amerykanów lżyć do woli.

 

Mam bardzo wąskie stopy, dlatego noszę tylko buty od Ferragamo.
Grace Mugabe


żona prezydenta Zimbabwe
Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że mieszkańcy Zimbabwe od lat cierpią głód i nędzę. Równowartość najtańszych butów Ferragamo (350 dol.) to trzyletnia pensja zwykłego obywatela tego kraju. Mimo to Pierwsza Dama nigdy nie odmawiała sobie kupna nowego obuwia lub markowych kreacji. Zakupy najczęściej robiła w Paryżu i Londynie, dokąd latała rządowym samolotem.

Polityka 31.2008 (2665) z dnia 02.08.2008; Świat; s. 40
Reklama