Wszyscy bankierzy, którzy porobili fortuny, powinni dziś odważnie wziąć na siebie odpowiedzialność: jeśli doszło do bankructw bankowych – niech oddadzą pieniądze, poczynając od akcji, którymi byli wynagradzani.
Jacques Attali
francuski pisarz, dawniej bankowiec i doradca prezydencki
We Francji, w komentarzach o kryzysie finansowym, prasa zadaje takie pytania: jak usprawiedliwić to, że w 2007 r., w czasie kryzysu kredytów hipotecznych – pierwsze 5 banków amerykańskich wypłaciło nagrody dla menedżmentu w wysokości 66 mld (miliardów!) dol. Ludzie zapewne zrozumieją, że dziś trzeba ratować system kosztem podatnika, ale dlaczego zawsze powtarza się prywatyzacja zysków i nacjonalizacja strat?
•
To nie czas na debiutantów.
Gordon Brown
premier Wielkiej Brytanii
Brown od kilku miesięcy ma złą prasę. Nawet własna partia go nie oszczędza. Wokół młodego szefa resortu spraw zagranicznych Davida Milibanda zbiera się coraz liczniejsze grono niezadowolonych z polityki obecnego premiera. Brown powinien podać się do dymisji, dopóki nie pogrążył nas do końca – mówią. Premier jednak zbyt długo czekał na swój stołek i teraz ani myśli ustąpić. Paradoksalnie, kryzys finansowy, rosnąca przestępczość i ledwie rozpoczęta reforma służby zdrowia mogą mu nawet pomóc przetrwać. Bo z czym by wystartował ewentualny laburzystowski rywal?
•
Znajdę rozwiązanie dla Alitalii.
Silvio Berlusconi
premier Włoch
Berlusconi przed wyborami obiecywał, że uratuje Alitalię. Zrobię wszystko, żeby te linie miały włoskiego właściciela – mówił. Jak na razie nie udało mu się spełnić tej obietnicy, a sytuacja Alitalii wygląda coraz gorzej.