Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Czytam magazyny dla kulturystów, filmowców i gazety zajmujące się polityką – więc dobrze wiem, co się dzieje na świecie.
Arnold Schwarzenegger

gubernator Kalifornii
Kiedy Schwarzenegger obejmował urząd, cieszył się blisko 50-proc. poparciem. Zastanawiano się nawet, czy w przyszłości mógłby zostać prezydentem kraju. Dziś Kalifornia tonie w długach, a mieszkańcy opowiedzieli się w referendum przeciwko ograniczeniom stanowych wydatków. Schwarzeneggerowi zostało 18 miesięcy urzędowania. Jeśli w tym czasie nie znajdzie sposobu na załatanie 21 mld dziury budżetowej, zakończenie tego rozdziału jego kariery nie będzie typowo hollywoodzkie.

 

Dziś nawet w Cannes ludzie wolą pić białe wino zamiast szampana. Liczenie się z groszem jest w dobrym tonie.
John Woodward


dyrektor brytyjskiej Rady Filmowej
Na tegoroczny festiwal filmowy przyjechało mniej gości niż zazwyczaj. Po raz pierwszy od lat nie ma kłopotu z zarezerwowaniem hotelu czy stolika w restauracji. Kryzys nie ominął też świata filmowców. Na realizację mogą liczyć tylko scenariusze ze znaną obsadą albo popularnym reżyserem. Nikt nie zaryzykuje ambitnego kina, które mogłoby się nie sprzedać.

 

Generałowi Davidowi Petraeusowi w Iraku udało się zdjąć przeciwników z pola walki bez strzelania. Stawiał ich przed starszyzną plemienną, a starszyznę skłaniał, by współpracowali z USA. Teraz Petraeus chce to samo zrobić w Afganistanie.
David Ignatius


amerykański dziennikarz i pisarz
Petraeusowi udało się opanować sytuację w Iraku, to spowodowało, że generała wysłano na trudniejszą wojnę – do Afganistanu.

Polityka 22.2009 (2707) z dnia 30.05.2009; Świat; s. 80
Reklama