Kryzys wcale się nie skończył.
Nicolas Sarkozy
prezydent Francji
Francuska gospodarka wciąż ma kłopoty. Jej PKB spada, zmniejszają się zyski przedsiębiorstw, które z kolei skromniej zasilą państwowy budżet swoimi podatkami. Do tego dochodzi blisko 10-proc. bezrobocie. Rząd musi zmierzyć się z okrojeniem rozbudowanego i kosztownego sektora państwowego. Nie obejdzie się bez protestów. Już niejeden rządzący potknął się na takiej reformie. Sarkozy rozpoczyna od wymiany i przesunięcia niektórych ministrów. Ale parafrazując naszego byłego premiera Leszka Millera można by powiedzieć, że prawdziwego przywódcę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy.
•
Dajcie mi broń. Sam ich wystrzelam.
Islam Karimow
prezydent Uzbekistanu
Karimow obchodzi właśnie 20 rocznicę swoich rządów. Słynie z mało dyplomatycznego języka – powyższe zdanie wypowiedział w parlamencie na początku lat 90., domagając się pełni władzy, by mógł zrobić porządek z muzułmańskimi fundamentalistami marzącymi o zamienieniu Uzbekistanu w państwo wyznaniowe. Kłóciło się to z wizją Karimowa, byłego sekretarza partii komunistycznej, który dzięki fałszowaniu wyborów i stłumieniu rewolucji w 2003 r., zapewnił sobie dożywotnie rządy. Utrzymać się przy władzy, szczególnie w Azji Środkowej, to żadna sztuka – co innego wychować następcę. Karimowi, póki co, to się nie udało.
•
Narkotyki stały się jednym z najcenniejszych towarów na świecie.
Antonio Maria Costa
dyrektor wykonawczy Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC)
Według najnowszego raportu UNODC, na świecie uzależnionych jest blisko 30 mln ludzi. Marihuaną odurza się 167 mln, amfetaminą od 16 do 50 mln, a kokainą 18 mln.