Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Kryzys wcale się nie skończył.
Nicolas Sarkozy

prezydent Francji
Francuska gospodarka wciąż ma kłopoty. Jej PKB spada, zmniejszają się zyski przedsiębiorstw, które z kolei skromniej zasilą państwowy budżet swoimi podatkami. Do tego dochodzi blisko 10-proc. bezrobocie. Rząd musi zmierzyć się z okrojeniem rozbudowanego i kosztownego sektora państwowego. Nie obejdzie się bez protestów. Już niejeden rządzący potknął się na takiej reformie. Sarkozy rozpoczyna od wymiany i przesunięcia niektórych ministrów. Ale parafrazując naszego byłego premiera Leszka Millera można by powiedzieć, że prawdziwego przywódcę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy.

 

Dajcie mi broń. Sam ich wystrzelam.
Islam Karimow


prezydent Uzbekistanu
Karimow obchodzi właśnie 20 rocznicę swoich rządów. Słynie z mało dyplomatycznego języka – powyższe zdanie wypowiedział w parlamencie na początku lat 90., domagając się pełni władzy, by mógł zrobić porządek z muzułmańskimi fundamentalistami marzącymi o zamienieniu Uzbekistanu w państwo wyznaniowe. Kłóciło się to z wizją Karimowa, byłego sekretarza partii komunistycznej, który dzięki fałszowaniu wyborów i stłumieniu rewolucji w 2003 r., zapewnił sobie dożywotnie rządy. Utrzymać się przy władzy, szczególnie w Azji Środkowej, to żadna sztuka – co innego wychować następcę. Karimowi, póki co, to się nie udało.

 

Narkotyki stały się jednym z najcenniejszych towarów na świecie.
Antonio Maria Costa


dyrektor wykonawczy Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC)
Według najnowszego raportu UNODC, na świecie uzależnionych jest blisko 30 mln ludzi. Marihuaną odurza się 167 mln, amfetaminą od 16 do 50 mln, a kokainą 18 mln.

Polityka 27.2009 (2712) z dnia 04.07.2009; Świat; s. 72
Reklama