Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Jej strategia jest niejasna.
Karl Rove

twórca kampanii prezydenckich George’a Busha
Chodzi o Sarah Palin, zeszłoroczną kandydatkę republikanów na wiceprezydenta i byłą już gubernator Alaski. Jej rezygnacja przyniosła więcej pytań niż odpowiedzi. Czy mówiąc, że odchodzi, bo nie chce być kolejnym nieudolnym politykiem, daje Amerykanom sygnał, że nie podołała jako gubernator? Czy raczej że jest uczciwa i, ponieważ przymierza się do kandydowania w 2012 r. na prezydenta, nie chce łapać dwóch srok za ogon. Takie nieprzemyślane ruchy jeszcze nikomu w polityce nie pomogły. A Rove wie to najlepiej.

 

Jestem wzruszony, że mogę w Parlamencie Europejskim mówić językiem migowym.
Ádám Kósa


węgierski eurodeputowany
Wystąpienie Węgra tłumaczono z języka migowego na węgierski, a potem na oficjalne języki Unii. Dyskusja dotyczyła czeskiej prezydencji. Chwalono naszych sąsiadów za zażegnanie konfliktu gazowego i porozumienie w sprawie gazociągu Nabucco. Podkreślano, że ich debiut przypadał na czas najgłębszego kryzysu. Ale, niczego nie ujmując Czechom, eurodeputowani chyba bardziej zapamiętają ten dzień jako sukces niepełnosprawnego Węgra.

 

Nigdy nie dostałem słoika po majonezie ani po kawie, ani po czymkolwiek innym.
Charles Taylor


były prezydent Liberii
Taylor jest pierwszym afrykańskim przywódcą sądzonym przed trybunałem międzynarodowym. W słoikach po kawie miał dostawać diamenty od rebeliantów, którzy w latach 1991–2002 prowadzili wojnę domową w sąsiadującym z Liberią Sierra Leone. Wojna pochłonęła ponad 100 tys. ofiar. Hascy prokuratorzy twierdzą, że za jej krwawe żniwo odpowiada także Taylor, i postawili mu 11 zarzutów: od morderstw i tortur, po dostarczanie rebeliantom broni i werbowanie dla nich siłą dzieci-żołnierzy.

Polityka 30.2009 (2715) z dnia 25.07.2009; Świat; s. 72
Reklama